Specjalizacje, Kategorie, Działy
Agencja Gazeta

Około 3 tys. osób skorzystało w 2022 r. z punktu profilaktyki intymnej

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Rafał Pogrzebny/PAP
Punkt istnieje w Poznaniu od października 2018 r. Tylko w ubiegłym roku zrealizowano m.in. 480 mammografii i wykonano 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tylu samo wykonało badanie PSA. To pierwszy tego typu projekt w Polsce.
Niemal 3 tys. osób skorzystało w minionym roku z punktu profilaktyki intymnej działającego w siedzibie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM) – poinformował 12 stycznia poznański magistrat. Poradnia dostępna jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Wśród pacjentów byli także mężczyźni, którzy mogą tam wykonać badania profilaktyczne wykrywające raka prostaty.

Miasto podało, że w 2022 r. z jego usług skorzystało 2,8 tys. osób. Większość stanowiły kobiety. Zrealizowano 480 mammografii i wykonano 150 badań USG piersi, a także ponad 250 profilaktycznych cytologii. 20 mężczyzn skorzystało z badania urologa, tylu samo wykonało badanie PSA, które pozwala szybko wykryć raka prostaty.

– Punkt profilaktyki intymnej był strzałem w dziesiątkę. Dziś widać już wyraźnie, że jest to miejsce, w którym każdy – niezależnie od swojego statusu materialnego, przekonań czy stopnia sprawności – może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni – powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W punkcie realizowane są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji – zarówno naturalnej, jak i farmakologicznej. Zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów i stanów zapalnych narządów rodnych. Dostępne są badania USG, mammografia, można tam dostać skierowanie na badania diagnostyczne chorób ginekologicznych. Punkt zapewnia również konsultacje i badania USG i PSA w kierunku profilaktyki i wczesnego wykrywania raka prostaty. Nie wykonuje się tam żadnych zabiegów medycznych.

Miasto podkreśliło, że budynek POSUM jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przed wejściem jest podjazd, w drzwiach nie ma progów, a winda jest odpowiednia dla pacjentów na wózkach i niewidzących. Gabinet lekarski jest wyposażony w elektryczny fotel ginekologiczny.

Na stronie internetowej POSUM są filmy przybliżające działanie punktu, przystosowane do potrzeb osób głuchych, niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.