Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

PCOS predestynuje do rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0165032719327211?via%3Dihub
Autor: Monika Stelmach |Data: 23.01.2020
 
 
Pacjentki z zespołem policystycznych jajników (PCOS) mogą być bardziej narażone na rozwój choroby afektywnej dwubiegunowej w porównaniu z populacją ogólną. Jednocześnie ryzyko to zmniejsza stosowanie metforminy – wykazały badania opublikowane w „Journal of Affective Disorders”.
Badacze przeanalizowali dane z dużej bazy ubezpieczenia zdrowotnego. Porównali 7175 kobiet z PCOS z 28 697, u których nie stwierdzono zespołu policystycznych jajników, klasyfikując je do trzech podgrup: leczonych metforminą, leczonych hormonalnie i tych, które nie otrzymały żadnej terapii.

Ośmioletnia obserwacja pacjentek z PCOS (Polycystic Ovary Syndrome) wykazała, że mają one znacznie zwiększone ryzyko rozwoju choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) w porównaniu z kobietami, które nie chorowały na PCOS. W badaniu uwzględniono takie zmienne jak wiek, choroby współistniejące i różne opcje leczenia, czyli terapia hormonalna (klomifen lub cyproteron) albo podawanie metforminy. Jednocześnie analizy pokazały, że u pacjentek z PCOS przyjmujących metforminę ryzyko wystąpienia choroby afektywnej dwubiegunowej było znacznie niższe w porównaniu z tymi, które nie brały tego leku.

Ponad to autorzy analiz sugerują, że pacjentki z PCOS powinny „być badane pod kątem zaburzeń afektywnych dwubiegunowych w przypadku zaobserwowania niestabilności emocjonalnej”. ChAD charakteryzuje się nawracającymi epizodami depresji i manii. Częstotliwość i forma epizodów zależy w dużej mierze od indywidualnego przypadku. Rozpoznanie cyklofrenii może być postawione wtedy, gdy u osoby wystąpią przynajmniej dwa epizody afektywne: depresji, hipomanii, manii lub mieszane, i przynajmniej jeden z tych epizodów nie był epizodem depresji. Choć ChAD jest nieuleczalna, to można w znacznym stopniu złagodzić jej przebieg. Dlatego ważne jest, żeby chorzy uzyskali pomoc psychiatryczną.

To nie są pierwsze obserwacje korelacji między PCOS a chorobą afektywną dwubiegunową. Już wcześniej wykazano taką zależność, ale poprzednie analizy nie uwzględniały wpływu leków stosowanych w leczeniu zespołu policystycznych jajników.

Wyniki badania zostały opublikowane w „Journal of Affective Disorders".

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe