Specjalizacje, Kategorie, Działy

Palenie e-papierosów jest związane z mniejszą liczbą plemników

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Justyna Daniliszyn
|
Źródło: Human Reproduction
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Na łamach Human Reproduction ukazała się praca duńskiego zespołu badaczy którzy przekrojowo porównali parametry nasienia u zdrowych mężczyzn, palaczy tradycyjnych papierosów, e-papierosów, marihuany oraz konsumentów tabaki.
Spośród 2000 mężczyzn 52% z nich paliło papierosy, 13% paliło e-papierosy, 33% marihuanę, a 25% korzystało z tabaki. W porównaniu z osobami które nie konsumowały tytoniu ani marihuany, osoby które codziennie paliły e-papierosy miały istotnie mniejszą całkowitą liczbę plemników w ejakulacie (147 milionów vs. 91 milionów) podobnie jak palacze tradycyjnych papierosów (103 miliony). W przypadku konsumentów marihuany lub tabaki nie było istotnej różnicy w całkowitej liczbie plemników w porównaniu z osobami niepalącymi.

Omawiane badanie było pierwszym które wskazało, że nie tylko tradycyjne papierosy, ale również palenie e-papierosów może być związane z mniejszą całkowitą liczbą plemników w ejakulacie. Oznacza to, że mężczyźni starający się o dziecko powinni również unikać e-papierosów. Jak wskazują badacze zmniejszenie liczby plemników może być związane ze składem e-liquidu, jednak dotychczas opublikowano niewiele badań nt. mechanizmów w jaki sposób e-papierosy mogłyby zmniejszać liczbę plemników.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.