Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Palenie papierosów obniża płodność kobiet

Źródło: AK/https://academic.oup.com/humrep/advance-article-abstract/doi/10.1093/humrep/dey372/5255721?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 08.01.2019
 
 
Palenie papierosów obniża płodność kobiet i jest wprost proporcjonalne do ilości wypalanych papierosów, ale co ciekawe nałóg palenia papierosów nie wpływa na płodność mężczyzn.
Na całym świecie niepłodność dotyka ok. 8-12% par starających się o potomstwo. Niekiedy przyczyny takiego stanu nie udaje się wyjaśnić, w części przypadków udaje się zidentyfikować czynniki odpowiedzialne za niepłodność, co pozwala na skuteczne leczenie. Wśród osób w wieku reprodukcyjnym dość częstym zjawiskiem jest palenie papierosów - jak w świetle obecnych danych zjawisko to wpływa na płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn? Odpowiedź pojawiła się na łamach Human Reproduction.

Grupa bostońskich naukowców dokonała metaanalizy badań oceniających wpływ palenia papierosów na wskaźnik płodności (fecundability ratio, FR), definiowany jako prawdopodobieństwo zajścia w klinicznie wykrywalną ciążę w ciągu 12 miesięcy. Zależność zbadano w grupie 5473 kobiet i 1411 mężczyzn i odniesiono ją do aktualnego statusu palenia oraz ilości wypalanych papierosów.

Okazało się, że obecność regularnego palenia papierosów obniża płodność u kobiet (FR=0,9); podobną zależność uzyskano dla palenia okazjonalnego (FR=0,88) oraz dla byłych palaczek (FR=0,89). Ponadto obniżenie płodności u kobiet było wprost proporcjonalne do ilości wypalanych papierosów - w grupie pań wypalających powyżej 10 papierosów na dobę wskaźnik płodności wyniósł 0,77.Co bardzo ważne (zwłaszcza dla przyszłych mam, które wciąż sięgają po papierosa), ekspozycja in utero na substancje zawarte w tytoniu (przy paleniu >10 papierosów/dobę) wiąże się ze spadkiem płodności u potomstwa płci żeńskiej (FR=0,75).

Co zaskakujące, nałóg nikotynowy obecnie i w przeszłości według badania nie wpływa na płodność mężczyzn (istniejące dane literaturowe nie są jednoznaczne w tym zakresie); podobnie nie odnotowano wpływu biernego palenia na płodność kobiet i mężczyzn.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe