SPECJALIZACJE
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Paracetamol podczas ciąży wpływa negatywnie na rozwój mowy u dziewczynek
 
Zażywanie paracetamolu w ciąży może być związane z opóźnieniami mowy u dziewczynek w wieku 30 miesięcy, wynika z badań opublikowanych 10 stycznia e European Psychiatry.
Centers for Disease Control and Prevention szacuje, że 65% kobiet w ciąży w Stanach Zjednoczonych używa paracetamolu (acetaminofenu), zazwyczaj w celu obniżenia gorączki i / lub złagodzenia bólu. Badania wiązały się z niższym IQ , deficytami społecznymi oraz trudnościami komunikacyjnymi u dzieci, których matki zgłosiły stosowanie większej ilości paracetamolu podczas ciąży.
Dr Carl-Gustaf Bornehag, z Karlstad University w Szwecji i Icahn School of Medicine na Mount Sinai w Nowym Jorku, oraz koledzy zbadali możliwy wpływ acetaminofenu na płód podczas ciąży. W prospektywnym badaniu kohortowym oceniono 754 kobiety uczestniczące w szwedzkim badaniu środowiskowym . Kobiety były badane od 8 do 13 tygodnia ciąży.
Naukowcy ustalili liczbę tabletek wziętych od momentu poczęcia poprzez zgłoszenie tego faktu przez kobiety i zmierzone stężenie leku w moczu podczas rejestracji. Kwestionariusz rodzicielski i ocena pielęgniarki oceniały rozwój językowy dzieci w wieku 30 miesięcy, w tym liczbę słów użytych przez dziecko (<25, 25-50 i> 50). Główny wynik badania, był raportem rodziców o użyciu mniej niż 50 słów.
Opóźnienia w rozwoju mowy u dziewczynek występowały częściej u tych, których matki przyjmowały więcej niż sześć tabletek paracetamolu w okresie badania.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe