SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Paracetamol w ciąży może zwiększać ryzyko ADHD u dziecka
 
Działy: Aktualności
Długotrwałe stosowanie paracetamolu w okresie ciąży jest związane z ponad dwukrotnie większym ryzykiem związanym z ADHD u potomstwa.
Natomiast stosowanie paracetamolu przez mniej niż 8 dni w okresie ciąży wiąże się z mniejszym ryzykiem wystąpienia ADHD, a jego działanie przeciwgorączkowe może być korzystne w odniesieniu do rozwoju płodu – twierdzą autorzy dużego badania.
Ustalenia badaczy nie wykazują związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy stosowaniem paracetamolu, a ryzykiem ADHD, sugerują jednak taką możliwość oraz zwiększają potrzebę dalszego badania i bardziej ostrożnego rozważenia stosowania paracetamolu w czasie ciąży.
Szacuje się, że około 65% do 70% kobiet ciężarnych w Stanach Zjednoczonych i około 50% do 60% kobiet w ciąży w zachodniej i północnej Europie stosują paracetamol.
Według profesora Wolraicha z Uniwersytetu w Oklahomie, możliwość związku pomiędzy stosowaniem acetaminofenu przez matkę, a ADHD dziecka przypomina związek pomiędzy aspiryną a zespołem Reye'a . Nie jest to doskonałe porównanie biorąc pod uwagę ryzyko śmiertelności związane z zespołem Reye`a, niemniej ilustruje to, jak znalezienie powiązań między lekiem a chorobą może poprawić wyniki zdrowotne.
Rekomenduje on długoterminowe badania w celu dalszego zbadania związku paracetamol- ADHD.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe