Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Picie kawy a ryzyko raka endometrium

Udostępnij:
Kobiety, które piją więcej kawy, mogą być mniej narażone na zachorowanie na raka endometrium – wynika z analizy 24 badań, którą publikuje „Journal of Obstetrics and Gynaecology Research”.
Naukowcy ze szpitala Uniwersytetu Medycznego w Weifang w Chinach oraz innych chińskich ośrodków naukowych doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w 24 badaniach. Łącznie objęto nimi niemal 700 tys. kobiet. Raka endometrium zdiagnozowano u 9833 z nich.

Jak wykazała analiza, kobiety pijące największe ilości kawy miały średnio o 29 proc. niższe ryzyko zachorowania na raka endometrium w porównaniu z tymi, które piły jej mało. Spadek ryzyka różnił się w zależności od regionu świata – w Europie o 26 proc., w USA i Kanadzie o 29 proc., a w Japonii aż o 60 proc.

Picie kawy naturalnie zawierającej kofeinę dawało lepszy efekt ochronny niż picie kawy bez kofeiny.

Zdaniem autorów pracy konieczne są dalsze badania na dużych grupach kobiet, aby zweryfikować, czy kawa obniża ryzyko raka endometrium.

Rak endometrium jest w Polsce czwartym najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet – po raku piersi, raku jelita grubego i raku płuca. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2018 roku zachorowało na ten nowotwór 6059 kobiet, a zmarło 1781.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.