Specjalizacje, Kategorie, Działy
UCK w Gdańsku

Pierwsza w gdańskim UCK endoskopowa operacja usunięcia macicy z użyciem robota

Udostępnij:
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku przeprowadzono zabieg usunięcia macicy z wykorzystaniem robota. Wskazaniem do operacji był rak błony śluzowej trzonu macicy.
Gdańsk jest kolebką endoskopii, w ówczesnej Akademii Medycznej pierwsze tego typu operacje były przeprowadzane od lat 60. Dziesięć lat temu rozwinięto techniki laparoskopowe również w ginekologii onkologicznej – przekazało w komunikacie prasowym UCK.

Operacje endoskopowe należą do rodzaju małoinwazyjnych, co oznacza, że wykonywany jest duży zabieg z minimalnego dostępu. Z reguły chirurg uzyskuje dostęp do operowanego obszaru przez pępek, wprowadzając dodatkowo 2–3 narzędzia przez 5-milimetrowe nacięcia skóry. Dzięki temu unika się dużego otwarcia jamy brzusznej od spojenia do wyrostka mieczykowatego. Korzystniejszą z perspektywy zarówno pacjenta, jak i chirurga jest operacja endoksopowa z wykorzystaniem robota. Pierwszą tego typu operację ginekologiczną w UCK przeprowadzono u pacjentki z rakiem błony śluzowej trzonu macicy.

– Operacja robotyczna umożliwia dokładniejszą, mniej uszkadzającą tkanki ingerencję chirurgiczną. W trakcie zabiegu ramię robota naśladuje ruchy ręki chirurga. Występuje mniej drgań. Również system audiowizualny jest dokładniejszy, daje lepszy wgląd w pole operacyjne – mówi prof. dr hab. n. med. Dariusz Wydra, ordynator Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.

Pierwsza przeprowadzona w gdańskim UCK operacja robotyczna usunięcia macicy trwała niecałe 1,5 godziny. – Wpływ na czas zabiegu ma 10-letnie doświadczenie zespołu w operacjach raka błony śluzowej trzonu macicy. Bez wątpienia nasz ośrodek takich przypadków nowotworu zoperował najwięcej – podkreśla prof. Wydra.

Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej trzonu macicy, rozpoznawany jest najczęściej u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, a więc pomiędzy 55. a 64. rokiem życia. Największe ryzyko zachorowania na ten nowotwór występuje u kobiet po menopauzie. Wpływ na zachorowanie ma wiele czynników, jednak największe znaczenie wydają się mieć te hormonalne oraz związane ze stylem życia. Aż 50–70 proc. pacjentek chorujących na raka błony śluzowej trzonu macicy cierpi jednocześnie na otyłość.

Jak podkreśla UCK, prof. Dariusz Wydra jest jednym z pierwszych dwóch proktorów-nauczycieli w Polsce uczących techniki laparoskopowego usunięcia macicy w ramach Akademii Ginekologii Małoinwazyjnej – LAPGYN – Guided Learning Pathway.

W pierwszej robotycznej operacji endoskopowej w raku błony śluzowej trzonu macicy wzięli udział: prof. dr hab. n. med. Dariusz Wydra, asystujący dr hab. n. med. Sambor Sawicki oraz anestezjolog lek. Katarzyna Majdyło, pielęgniarka anestezjologiczna Edyta Wójcik, a także pielęgniarki operacyjne: Joanna Szpakowicz-Alsughari i Paulina Dembna. W trakcie zabiegu wykorzystano robota nowej generacji Versius, który umożliwia przeprowadzanie operacji z minimalną ingerencją w ciało człowieka. Operacja została wykonana w ramach kontraktu z NFZ.

 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.