Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pilotażowy program teleKTG dla kobiet w ciąży w szpitalach w Kościerzynie i Wejherowie

Wyślij:
Udostępnij:
Źródło: Inga Domurat/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 14.11.2022
 
 
W specjalistycznych szpitalach w Kościerzynie i Wejherowie ruszył pilotażowy program teleKTG dla pacjentek w 36. tygodniu pojedynczej ciąży, głównie mieszkanek powiatów bytowskiego i puckiego, w których nie ma oddziałów położniczych.
O przystąpieniu do programu pilotażowego teleKTG poinformowały w komunikatach prasowych szpitale w Kościerzynie i Wejherowie oraz samorząd województwa pomorskiego, który finansuje projekt wart 150 tys. zł.

Jak podano, usługa teleKTG, czyli mobilny system do wykonywania KTG, pozwala wykonać badanie w warunkach domowych, w dowolnym czasie za pomocą bezprzewodowego kardiografu. Dzięki badaniu możliwe jest monitorowanie czynności serca płodu, a także kontrolowanie liczby oraz czynności skurczowej mięśnia macicy. Dla obu szpitali sprzęt oraz analizę i interpretację zarejestrowanego zapisu badania zapewnia spółka Carebits.

– Udzielona zdalnie diagnoza i porada, zrealizowana na podstawie wypracowanego przez specjalistów ginekologów i położne protokołu, pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych wizyt i dalekich, stresogennych podróży do oddziału. Z drugiej strony, jeśli jednak okaże się, że pomoc jest potrzebna, to pacjentka nie tylko trafi szybciej na oddział, ale jednocześnie część diagnostyki i oceny sytuacji jej i dziecka pozwoli wdrożyć najskuteczniejsze leczenie – powiedział cytowany w komunikacie prasowym dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Program skierowany jest przede wszystkim do kobiet będących w 36. tygodniu pojedynczej ciąży z powiatów bytowskiego i puckiego, gdzie aktualnie nie ma oddziałów położniczych. Mogą wziąć w nim udział także pacjentki w powikłanej ciąży z powiatu wejherowskiego, które pozostają pod opieką oddziału ginekologiczno-położniczego miejscowego szpitala. O włączeniu do programu tych ostatnich zdecyduje personel medyczny placówki.

Kwalifikacja do programu ma zakończyć się w grudniu. Pierwszeństwo udziału w nim mają kobiety, których poprzednie ciąże miały powikłany przebieg, oraz te, które chorują przewlekle, m.in. na cukrzycę i nadciśnienie. Jego uczestniczki pod całodobową opieką pozostaną do porodu.

Zainteresowane udziałem w pilotażu ciężarne z powiatu bytowskiego powinny zgłaszać się do szpitala w Kościerzynie, dzwoniąc pod nr tel. +48 22 308 03 00 (od poniedziałku do piątku od 9.00 do 19.00). Mogą również przesłać zgłoszenie na adres e-mailowy: szpital.koscierzyna@carebits.pl.

Dla kobiet w ciąży z powiatu puckiego pilotaż prowadzi szpital w Wejherowie. Zainteresowane muszą zgłosić chęć udziału na stronie: www.carebits.pl.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.