Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Połączenie dwóch leków nową i obiecującą metodą antykoncepcji

Źródło: Marek Matacz/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.04.2022
 
 
Autorzy publikacji, która ukazała się w „BMJ Sexual & Reproductive Health”, informują o nowej, potencjalnej metodzie zapobiegania ciąży. Kombinacja octanu uliprystalu oraz meloksykamu – niesteroidowego przeciwzapalnego leku – wydaje się skutecznie chronić przed zapłodnieniem w momencie, gdy jest ono najbardziej prawdopodobne.
Jak wyjaśniają naukowcy, czas tuż przed owulacją, w trakcie intensywnej produkcji progesteronu, to moment, w którym owulację najtrudniej jest zaburzyć i zapobiec zapłodnieniu. Na przykład octan uliprystalu działa tylko wtedy, gdy podaje się go przed tym okresem. Z drugiej strony leki takie jak meloksykam mogą zaburzyć proces owulacji właśnie po rozpoczęciu silnej produkcji progesteronu.

Badacze postanowili więc sprawdzić, czy środek łączący oba leki mógłby działać jako antykoncepcja stosowana na życzenie, która zapobiegałaby ciąży nawet w fazie największej płodności.

W testach wzięło udział 9 kobiet z regularnymi cyklami miesięcznymi, w wieku od 18 do 35 lat. Każda z ochotniczek była obserwowana w czasie dwóch pełnych cykli – raz bez udziału leków i raz po ich przyjęciu. Badanie ultrasonograficzne i pomiary hormonów pokazały zaburzoną owulację u 6 kobiet. 8 uczestniczek spełniło kryteria niepełnej owulacji.

Leki spowodowały przy tym wydłużenie cyklu średnio o 3 dni. To ważna informacja dla osób, które stosują także naturalne metody zapobiegania ciąży.

Naukowcy zaznaczają, że badanie miało charakter testowy – potrzebne będą kolejne, sprawdzające skuteczność i bezpieczeństwo przedstawionego podejścia.

Wyniki oceniają jednak jako obiecujące. – Jeśli porównamy wskaźnik zaburzenia owulacji w naszym badaniu z wcześniejszymi wynikami, na których oparliśmy nasz protokół, połączenie octanu uliprystalu i meloksykamu zaburzało owulację w każdej fazie płodnego okresu silniej niż jakikolwiek wcześniej testowany lek – podkreślają badacze.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.