SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ponad 60% kobiet cierpi na bezsenność w późnej ciąży
 
Badanie przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu w Granadzie ujawnia, że 64% cierpi na bezsennośc w trzecim trymestrze ciąży. Liczba ta jest dziesięciokrotnie wyższa niż liczba kobiet cierpiących na bezsenność przed zajściem w ciążę (6%)
Badanie to zostało niedawno opublikowane w prestiżowym European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology. 486 zdrowych ciężarnych kobiet, które brały udział w badaniu, było monitorowanych pod kątem bezsenności przez trzy trymestry ciąży.
Wyniki pokazują, że 44% kobiet w ciąży cierpi na bezsenność w pierwszym trymestrze ciąży, która wzrasta do 46% w drugim trymestrze i 64% w trzecim trymestrze ciąży. Są to bardzo wysokie liczby, które według autorów badań uzasadniają potrzebę "systematycznego podejścia do tego problemu".
Bezsenność powoduje liczne problemy zdrowotne; wpływa na jakość życia kobiet w ciąży, jest również czynnikiem ryzyka wysokiego ciśnienia krwi i stanu przedrzucawkowego, cukrzycy ciążowej, depresji, przedwczesnego porodu i nieplanowanych cięć cesarskich. W związku z tym kwestię tą według badaczy należy rozwiązywać systematycznie.
Wreszcie, badanie pokazuje, że regularna praktyka umiarkowanego lub intensywnego wysiłku fizycznego podczas ciąży chroni kobiety przed bezsennością związaną z ciążą , jest więc to kolejny powód do promowania aktywności fizycznej w czasie ciąży.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe