SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Pozbawienie glukozy w raku szyjki macicy wspomaga radioterapię
Źródło: ScienceDaily/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.03.2018
 
 
Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazali, że guzy szyjki macicy, które nie reagują na promieniowanie, mogą być podatne na terapie, które są ukierunkowane na metabolizm guza. Wybrali trzy leki, które odcinają zdolność raka do spalania glukozy i wyłączają procesy ochronne, które pomagają komórkom nowotworowym przetrwać.
Odcięte od glukozy komórki rakowe muszą szukać alternatywnych źródeł energii. Gdy znajdują się w tym wrażliwym stanie, naukowcy uderzają ponownie, wpływając na ich zdolność radzenia sobie ze skutkami własnego zdegenerowanego metabolizmu.

Badacze stosowali trzy różne leki, samodzielnie i w połączeniu, w celu pozbycia się z guzów szyjki macicy glukozy i zablokowania dalszych szlaków metabolicznych, które pomagają chronić komórki rakowe przed budowaniem toksycznych wolnych rodników. Dwa leki są w trakcie badania i zatwierdzone przez FDA do stosowania u ludzi w ramach badań klinicznych, trzeci lek został zatwierdzony przez FDA do leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Rak szyjki macicy jest trudny do zbadania w laboratorium, ponieważ większość przypadków jest spowodowana przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i nie istnieje równoważna infekcja u myszy.Bardzo trudno jest wyprodukować model myszy z guzem litym typu, który występuje u większości kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy. Chociaż jest to stosunkowo rzadki nowotwór, wiadomo, że HPV jest ważny w wielu innych nowotworach, w tym głowy i szyi. Naukowcy wierzą, że to, czego uczą się na podstawie badań nad rakiem szyjki macicy, pomoże poprawić leczenie każdego nowotworu wywoływanego przez HPV.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe