Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Praca popłaca, ale nie u kobiet w ciąży

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)31143-3/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 03.10.2019
 
 
Kobiety w wieku reprodukcyjnym najczęściej podejmują pracę zarobkową, niekiedy fizyczną, wiążącą się z niemałym wysiłkiem. W przypadku zajścia w ciążę tryb życia (a więc i wykonywana praca) w dużym stopniu wpływa na jej przebieg. O tym, jak istotna jest to kwestia przekonuje metaanaliza, która ukazała się na łamach prestiżowego The American Journal of Obstetrics & Gynecology.
Zespół badaczy z University of Alberta w Edmonton podkreślił, że mimo sporej liczby prac sugerujących niekorzystny wpływ pracy fizycznej na wyniki ciąży wiele z nich jest sprzecznych i niejednoznacznych, stąd wzięła się potrzeba przeprowadzenia metaanalizy w celu wysunięcia jednoznacznych wniosków. Ostatecznie uwzględniono 18 badań obserwacyjnych, które objęły w sumie aż 853 149 ciąż.

Dowody o jakości określonej jako "niska" i "bardzo niska" ujawniły, że podnoszenie przedmiotów o masie co najmniej 11 kilogramów było związane ze zwiększonym ryzykiem poronienia (OR 1,31) i wystąpienia stanu przedrzucawkowego (OR 1,35). Podnoszenie przedmiotów o łącznej masie >100 kg dziennie wiązało się ze zwiększonym prawdopodobieństwem przedwczesnego porodu (OR 1,31) i posiadania noworodka o niskiej masie urodzeniowej (OR 2,08). Nie tylko dźwiganie jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż przedłużone przebywanie w pozycji stojącej jest związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem porodu przedwczesnego (OR 1,11) i niskiej masy urodzeniowej u noworodka (OR 1,17). Analiza odpowiedzi na dawkę wykazała, że kobiety stojące dłużej niż 2,5 godziny dziennie charakteryzowały się o 10% większym ryzykiem posiadania wcześniaka. Ogólnie duże obciążenie fizyczne wiązało się ze zwiększonym prawdopodobieństwem porodu przedwczesnego (OR 1,23) i niskiej masy urodzeniowej (OR 1,79).
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe