Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Bumbulienė o litewskich doświadczeniach wprowadzania programu szczepień przeciwko HPV ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Priorytety w Ochronie Zdrowia 2023
– Litwa przeszła długą drogę wypracowywania optymalnego programu szczepień przeciwko HPV. W grudniu ubiegłego roku zapadła decyzja, żeby szczepić 9-walentną szczepionką dziewczynki i chłopców w wieku 11 lat – powiedziała prof. Žana Bumbulienė podczas Priorytetów w Ochronie Zdrowia 2023.
W trakcie Priorytetów w Ochronie Zdrowia 2023 prof. Žana Bumbulienė, prezes Litewskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów oraz prezes Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Dziecięcej i Młodzieżowej, podzieliła się doświadczeniami wprowadzania programu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) w Litwie. W tym kraju zaczął się on na początku 2016 roku.

– Litwa przeszła długą drogę wypracowywania optymalnego programu szczepień przeciwko HPV. Na samym początku zdecydowaliśmy się na szczepionkę 4-walentną, którą ze względu na cenę zmieniono na 2-walentną. A w grudniu ubiegłego roku zapadła decyzja, żeby szczepić 9-walentną szczepionką dziewczynki i chłopców w wieku 11 lat – wyjaśniła ekspertka.

Prof. Bumbulienė wyjaśniła, jakie były podstawy tej decyzji. Badania pokazują, że typ 16 i 18 HPV powoduje około 70 proc. zakażeń, które prowadzą do raka szyjki macicy, przed czym chroni szczepionka 2-walentna. Natomiast 9-walentna uodparnia na 9 typów HPV i zapobiega 90 proc. przypadków tego nowotworu. – Poza tym chroni przed typem 6 i 11, dzięki czemu zapobiega także kłykcinom narządów płciowych – stwierdziła.

Obecnie litewski program szczepień został rozszerzony o młode dziewczyny po inicjacji seksualnej, ponieważ do zakażenia może dojść na różnych etapach życia. 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.