Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Ewa Helwich: Na oddziałach neonatologicznych przede wszystkim oczekujemy empatii

Źródło: MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 28.05.2020
 
 
- Rzeczywiście czasem zdarza się tak, że konieczne staje się rozdzielenie matki i dziecka w pierwszych dniach po porodzie. Taka decyzja jest podejmowana bardzo ostrożnie, często zmieniana, ale w sytuacji urodzenia przedwczesnego, wad wrodzonych dziecka lub krwotoku matki okazuje się niezbędna - mówi Prof. Ewa Helwich z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
- Każde zaburzenie z zewnątrz w relacjach matki z dzieckiem jest przejawem braku empatii. Wydaje się, że szpitale już przestrzegają zaleceń dotyczących podawania noworodka matce i na karmienie i w celu jego przytulenia, czyli tzw. kontaktu skóra do skóry - tłumaczy prof. Helwich. - Czasem jednak to matka jest zmęczona i życzy sobie krótszego kontaktu z dzieckiem, ale to również należy uszanować. - dodaje.

- W sytuacji urodzenia przedwczesnego dziecko musi przebywać w inkubatorze. W dobie koronawirusa obowiązują obostrzenia dotyczące możliwości widzenia dziecka, ale na szczęście nasz szpital już je łagodzi i odwiedziny z zachowaniem reguł sanitarnych są dopuszczone. To bardzo ważne zarówno dla rodziców jak i malucha - podkreśla prof. Helwich.

Cała rozmowa z Panią Profesor poniżej:


Rozmowa z Ewą Helwich from Termedia Videos on Vimeo.

 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe