Specjalizacje, Kategorie, Działy

Prof. Maciej Wilczak: W Polsce laparoskopia stosowana jest zdecydowanie za rzadko

Udostępnij:
- Szkolenie lekarzy w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej to nie tylko wymóg czasów, ale też niezbędna droga do stosowania najnowszych technik medycznych. Częstotliwość sięgania po endoskopową laparoskopię i histeroskopię w Polsce jest nadal niewystarczająca w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej czy Stanami Zjednoczonymi - twierdzi prof. dr hab. Maciej Wilczak, kierownik Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu już po raz kolejny zorganizowało warsztaty dla lekarzy, w tym roku pod tytułem „Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - krok po kroku”. Podobnie jak w poprzednich edycjach wzięli w nich udział specjaliści z ośrodków pozauniwersyteckich, którzy szkolili się z praktycznego wykorzystania tych nowatorskich metod leczenia schorzeń ginekologicznych.

- Szkolenie w zakresie minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej to nie tylko wymóg czasów, ale niezbędna droga do stosowania najnowszych technik medycznych. Częstość stosowania metod endoskopowych laparoskopii i histeroskopii w Polsce jest nadal niewystarczająca w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, nie mówiąc już o Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju wciąż dominującym sposobem, np. usuwania zmienionych mięśniakowato macic, czy samych mięśniaków lub guzów jajników jest rozcięcie powłok brzusznych, czyli laparotomia. Dla porównania operacje usuwania narządów płciowych przez naturalne drogi np. przez pochwowo to około 4 do 6 proc. w Polsce, a np. w Austrii około 53 proc. - mówi prof. dr hab. Maciej Wilczak, kierownika Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jak podkreśla prof. Wilczak, stosowanie najnowszych technologii operacyjnych, czyli np. systemu zamykania naczyń Ligasure w drodze przezpochwowego usuwania macic zamiast tradycyjnych szwów, to nowa jakość - zmniejszone ryzyko powikłań, a także szybszy powrót do aktywności życiowej oraz zawodowej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technik znieczulenia dożylnego oraz zastosowaniu znieczulenia miejscowego możliwe jest np. opuszczenie szpitala już po kilku godzinach od operacji. Pacjentka może być przyjęta rano, zoperowana i w godzinach popołudniowych wrócić do domu.

- Tego typu postępowanie to nie tylko dbałość o dobro pacjenta, ale również wymierne korzyści finansowe dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu dzięki minimalnie inwazyjnym metodom leczenia to również zdecydowane ograniczenie kosztów stosowanych procedur medycznych. W krajach Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych już dawno policzono, że dzięki zastosowaniu metod minimalnie inwazyjnych w ginekologii operacyjnej takich jak np. laparoskopia, histeroskopia czy droga przezpochwowa wspartych nowoczesnymi technologiami zamykania naczyń zdecydowanie "opłaca się" to nie tylko pacjentkom, ale i płatnikowi. Dzięki tym minimalnie inwazyjnym technologiom medycznym stosowanym jako standard zyskują wszyscy, a w szczególności pacjent – przekonuje prof. dr hab. Maciej Wilczak.

W 2018 roku w Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod patronatem rektora prof. Andrzeja Tykarskiego powstało Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej na bazie Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego. Centrum to zapewnia stałą płaszczyznę wymiany doświadczeń w zakresie poznawania nowych i udoskonalania obecnie stosowanych technik operacyjnych.

- Wspólnie z kolegami z Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz Francji, podczas regularnych szkoleń organizowanych w naszym centrum, dzielimy się wiedzą i umiejętnościami z polskimi kolegami ginekologami z innych ośrodków akademickich oraz, co szczególnie ważne dla praktycznego rozpropagowania tych technik, z kolegami z ośrodków pozaakademickich - dodaje prof. Wilczak.

W tej edycji działań operacyjnych, które odbyły się pod koniec listopada, wzięli udział dr Friedrich Pauli z Augsburga specjalizujący się w przezpochwowych zabiegach korygujących zaburzenia statyki dna miednicy mniejszej oraz dr Henri Clave z Nicei, twórca zmodyfikowanej metody przezpochwowych operacji usuwania narządów płciowych z wykorzystaniem nowoczesnego systemu zamykania naczyń, który ogranicza do minimum konieczność wykorzystywania podczas operacji szwów chirurgicznych.

W roku 2019 zrealizowano cykl sześć specjalistycznych „Warsztatów Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej” w zakresie:
- laparoskopowe leczenie wypadania narządów płciowych metodą Dubuissone przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych,
- usunięcie mięśniaków macicy w technice laparoskopowej z obrazowaniem 3D,
- usunięcie macicy techniką laparoskopową w obrazowaniu 3D z wykorzystywaniem systemu zamykania naczyń LigaSure,
- usunięcie macicy drogą przezpochwową w modyfikacji dr Clave z wykorzystaniem nowoczesnego systemu zamykania naczyń LigaSure. W tej nowoczesnej metodzie operacyjnej wykorzystuje się również technikę znieczulenia dożylnego TIVA z zastosowaniem leków o ultrakrótkim okresie działania uzupełnioną o znieczulenie miejscowe, co zapewnia śród- i pooperacyjny komfort pacjentce oraz umożliwia wypisanie pacjentki do domu już po kilku godzinach po operacji,
- przezpochwowego leczenia wypadania narządów płciowych oraz nietrzymania moczu przy użyciu tytanizowanych siatek polipropylenowych.

W przyszłym roku planowany jest kolejny cykl tego typu szkoleń poszerzony o stosowanie histeroskopowej techniki diagnostyki i leczenia operacyjnego z wykorzystaniem systemu GUBBINI Mini Hystero-Resectoscope. Najważniejsze jest to, że wszystkie te zabiegi histeroskopowe wykonywane są w znieczuleniu miejscowym, czyli bez konieczności „uśpienia” pacjenta. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego z wykorzystaniem systemu HYSTERO BLOCK pacjentka opuszcza szpital już po dwóch, trzech godzinach od operacji. System ten jest stosowany w poznańskim szpitalu.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.