Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
SUM

Prof. Rafał Stojko: Histerektomia waginalna powinna być metodą z wyboru

Autor: Monika Stelmach |Data: 31.01.2020
 
 
- Zdecydowana większość krajów UE wyprzedza nas w stosowaniu technik małoinwazyjnych w ginekologii, np. w Niemczech 50 proc. histerektomii odbywa się przezpochowowo. Mamy w tej dziedzinie dużo do zrobienia - mówi prof. Rafał Stojko, kierownik Oddziału Ginekologiczo-Położniczego Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach, członek rady naukowej Kongresu - Praktyczny Gabinet Ginekologiczny, który rozpocznie się 27 marca.
Wielokrotnie powtarzał pan, że operacja przezpochwowa jest najlepszą metodą histerektomii. Jakie argumenty za tym przemawiają?
Histerektomia waginalna przede wszystkim jest najbezpieczniejszą, najmniej inwazyjną metodą usunięcia macicy. Laparotomia zostawia rozległą ranę, narażając pacjentkę na cierpienie. Laparoskopia wymaga niewielkich nacięć powłok brzusznych, ale jednak nadal są to nacięcia. W histerektomii pochwowej nie otwiera się powłok brzusznych, a jednocześnie dostęp do narządów jest zbliżony do innych metod operacyjnych. To pozwala najszybciej pacjentce wrócić do zdrowia. Większość z nich wychodzi ze szpitala w 24 godzinie po zabiegu, podczas kiedy po otwartej chirurgii jest to możliwe dopiero po 4-5 dobach, a do pełnej aktywności życiowej wraca dopiero po 4 tygodniach. Dolegliwości bólowe są niewielkie, dzięki czemu można ograniczyć stosowanie środków przeciwbólowych. Poza tym histerektomia waginalna jest też najtańszą procedurą usunięcia macicy, co ma znaczenie o tyle, że płatnik nie różnicuje stawek w zależności od sposobu przeprowadzenia zabiegu. Dlatego jest to również w interesie ekonomicznym szpitali.

Jakie są przeciwwskazania do jej zastosowania?
Metoda ta ma sporo ograniczeń w onkologii, chociaż czasami jest stosowana również w leczeniu nowotworów, np. u otyłych pacjentek z przeciwskazaniami do znieczulenia ogólnego np. w raku trzonu macicy robimy zabieg metodą przezpochwową oraz stosujemy pozostałe metody leczenia, czyli chemio i radioterapię. Generalnie metoda przezpochwowa jest lepszym rozwiązaniem dla kobiet z nadwagą i otyłością, gdyż chroni je przed częściej zdarzającymi się w tej grupie pacjentek powikłaniami pooperacyjnymi, m.in. zakrzepicą żył głębokich czy powikłaniami infekcyjnymi ran pooperacyjnych.
Drugim podstawowym przeciwskazaniem jest wielkość macicy i operacyjny dostęp. Jeśli operator posiada możliwości sprzętowe oraz doświadczenie to przyjmuje się, że można operować macicę nawet do jej wielkości około 20 tygodniowej ciąży, chociaż większość podręczników wskazuje, że powyżej rozmiarów 12 tygodniowej ciąży należy rozważyć inny dostęp operacyjny.

Na ile bezpieczna jest to procedura?
Najbezpieczniejsza ze wszystkich dostępnych metod histerektomii. Najwięcej powikłań mamy w laporoskopii, nieco mniej jest w chirurgii przezbrzusznej. W waginalnej najczęściej są to stany zapalne. Pozostałe to krwotoki oraz powikłania z zakresu statyki narządu rodnego, czyli obniżenie narządu rodnego, uszkodzenia układu moczowego, wreszcie uszkodzenia układu pokarmowego oraz pochwy. Te powikłania zdarzają się w każdej z metod, a w hiterektomii pochwowej stosunkowo najrzadziej. Wiele zależy od wprawy lekarza oraz używanych narzędzi, najlepiej więc sięgać po zaawansowaną elektorchirurgię. Poza tym ważna jest dobra kwalifikacja pacjentek, czyli dokładnie zebrany wywiad lekarski, który pozwoli określić ryzyko występowania problemów z dostępem operacyjnym w trakcie zabiegu oraz ocenić prawidłowo wielkość narządu. Zwykle obawiamy się chorób zrostowych, które uniemożliwią przeprowadzenie operacji.

Czy w takim wypadku histerektomia przezpochwowa powinna być metodą z wyboru we wskazaniach do usunięcia macicy?
Absolotnie tak. Histerektomia waginalna powinna być metodą z wyboru, co zalecają towarzystwa naukowe. Oznacza to, że jeśli mamy jakiekolwiek wskazania do usunięcia macicy z przyczyn nieonkologicznych to w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć zabieg przezpochwowy. Dopiero, kiedy istnieją przeciwwskazania do zastosowania histerektomii waginalnej, należy sięgnąć po inne metody: czy to laparoskopię, czy chirurgię otwartą.

W Polsce przeprowadza się około 30 tys. histerektomii rocznie z zastosowaniem różnych metod, z czego 3,5 proc. drogą pochwową, 6,5 proc. laporoskopowo, a 90 proc. poprzez laparotomię. Skoro histerektomia waginalna jest najbezpieczniejszą i najtańszą metodą, to dlaczego w naszym kraju wciąż jest tak rzadko stosowana?
My lekarze również zadajemy sobie pytanie, dlaczego w naszym kraju tak rzadko sięga się po tę metodę. Mamy w Polsce bardzo dobrą szkołą łódzką prof. Malinowskiego. Prowadziliśmy duże badania na temat histerktomii waginalnych. Mówimy o tym na konferencjach, organizujemy szkolenia z zakresu technik małoinwazyjnych. Widać nadal trzeba szkolić lekarzy i budować świadomość w środowisku medycznym, co jest ogromnym zadaniem do wykonania. Dlatego też techniki małoinwazyjne w ginekologii znalazły swoje miejsce w programie Ogólnopolskiego Kongresu - Praktyczny Gabinet Ginekologiczny.
Myślę też, że same pacjentki mogą skłonić lekarzy do wykonywania zabiegów usunięcia macicy w możliwie najbezpieczniejszy sposób. Coraz więcej z nich ma wiedzę na ten temat i szukają placówek, które wykonują zabiegi małoinwazyjne. Do naszego, śląskiego oddziału przyjeżdżają pacjentki z oddalonych o setki kilometrów miejsc. Presja społeczna może dać do myślenia.


Histerektomia waginalna będzie jednym z tematów omawianych podczas Ogólnopolskiego Kongresu - Praktyczny Gabinet Ginekologiczny, który zacznie się 27 marca.

Szczegóły kongresu w programie: www.termedia.pl/Konferencja-Ogolnopolski-Kongres-Praktyczny-Gabinet-Program-szczegolowy,1107,7561.html
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe