Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Skrzypulec-Plinta o tym, jak pomóc pacjentkom z nadmiernymi krwawieniami miesięcznymi ►

Udostępnij:
Jakie badania należy wykonać u miesiączkujących dziewczynek, a jakie u kobiet w wieku rozrodczym z nadmiernym krwawieniem? Jakie są skuteczne metody leczenia? Na te pytania w swoim wykładzie odpowiada prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety oraz Zakładu Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii ŚUM.
Ekspertka w swoim wykładzie przedstawia definicje prawidłowych i nieprawidłowych krwawień menstruacyjnych z uwzględnieniem częstotliwości, regularności, czasu trwania, objętości i innych parametrów. Uwzględnia różne grupy wiekowe – młode dziewczyny i kobiety w wieku rozrodczym. W zależności od wieku inne mogą być przyczyny, nieco inaczej przebiega diagnoza i leczenie.

– Mam nadzieję, że lekarze już nigdy nie będą regulować miesiączek dziewczynkom, które mają je co 40 dni. Nieco inaczej podchodzimy do cykli miesięcznych u dorosłych kobiet, a inaczej u dziewczynek – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta o jednym z najważniejszych zaleceń w zakresie ginekologii dziecięcej.

Jak zaznacza, wszystkie nieprawidłowe krwawienia najczęściej powstają poprzez obecność nienaturalnych, endometrialnych naczyń krwionośnych. Jednym z ważniejszych i trudniejszych problemów ginekologii dziecięcej jest też utrata stabilności zewnątrzkomórkowej. Nieprawidłowości w miesiączkowaniu, szczególnie jeśli dziewczynka urodziła się z wysoką masą urodzeniową, powinno kierować lekarza w stronę diagnostyki policystycznych jajników. Przy czym w tej grupie pacjentek tylko diagnostyka hormonalna daje miarodajne wyniki.

– Leczenie nie jest skomplikowane, ale długotrwale, o czym też należy pamiętać. Powinna wynosić 6 miesięcy i nie ma drogi na skróty. Natomiast zmniejszamy dawkę stosowanych hormonów – zaznacza ginekolog, omawiając poszczególne trapie.

W przypadku kobiet w wieku rozrodczym zawsze należy opierać się na wywiadzie, badaniach fizykalnych i teście ciążowym. Test należy wykonać również u dziewczynek. Ważna jest też ocena stabilności hemodynamicznej.

Prof. Skrzypulec-Plinta omawia też terapie stosowane w przypadku nadmiernych krwawień w zależności od stwierdzonej przyczyny. Jednym z leków jest etamsylat, zalecany szczególnie w umiarkowanych krwawieniach. W niektórych sytuacjach można też łączyć preparaty etamsylatu z antykoncepcją, co wzmacnia efekt.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.