Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta omawia powikłania popołogowe

Źródło: Top Medical Trends 2021
Autor: Monika Stelmach |Data: 28.04.2021
 
 
– Najgroźniejsze komplikacje popołogowe to zakażenia, krwawienia, ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, depresja poporodowa oraz źle gojące się rany i blizny poporodowe – wymienia prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta. Dlatego, jak przekonuje ekspertka, opieka nad kobietą po porodzie to zadanie interdyscyplinarne.
– To jest jeden z trudniejszych okresów adaptacyjnych w życiu kobiety. Te 6 tygodni, uznawane za czas pełnej adaptacji poporodowej, to również moment cofania się zmian powstałych podczas porodu, czyli inwolucja szyjki, jajowodów, macicy, powrót do właściwego napięcia ścian pochwy oraz ponowne podjęcie czynności przez jajniki. To wszystko wymaga czasu, ale też i właściwej opieki personelu medycznego – tłumaczyła prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, kierownik Katedry Zdrowia Kobiety i Zakładu Zdrowia Reprodukcyjnego i Seksuologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ekspertka podkreśla, że opieka nad kobietą w ciąży to problem interdyscyplinarny i swoim wykładzie krok po kroku wymienia kluczowe elementy nadzoru lekarza ginekologa, ale też położnej, lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowej. W czasie pandemii, kiedy kobiety nie miały możliwości uczestniczyć w szkołach rodzenia, mają mniejszą świadomość i czujność, jeśli chodzi o powikłania poporodowe. Tym bardziej czujni powinni być specjaliści.

Do najczęstszych problemów można zaliczyć: zakażenia popołogowe, krwawienia, ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej (w czasie połogu rośnie do 70 proc.), depresję poporodową, źle gojące się rany i blizny poporodowe, problemy związane z karmieniem piersią, powrotem do aktywności seksualnej i stosowaniem antykoncepcji.Wykład „Połóg - problem interdyscyplinarny" został zaprezentowany podczas sesji „Ciąża, połóg, noworodek" XV Kongresu Top Medical Trends 2021 wydawnictwa Termedia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.