Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Progesteron w prewencji porodów przedwczesnych ciąży bliźniaczej

Autor: Monika Stelmach |Data: 26.04.2021
 
 
Szacuje się, że kobiety będące w ciąży bliźniaczej mają około 10 razy większe ryzyko porodu przedwczesnego w porównaniu z ciążami pojedynczymi. Naukowcy starali się odpowiedzieć na pytanie, czy wpływ może mieć stosowania progesteronu dopochwowego.
W dotychczasowych badaniach nie wykazano, aby stosowanie dopochwowego progesteronu w drugiej połowie ciąży wpływało na ryzyko przedwczesnego porodu w ciąży bliźniaczej. Jednak dotychczasowym badaniom zarzucano, że stosowano zbyt niską dawkę progesteronu i zbyt późno rozpoczynano leczenie. Na łamach „American Journal of Obstetrics and Gynecology" ukazały się wyniki randomizowanego badania klinicznego, w którym analizowano wpływ stosowania progesteronu dopochwowego na ryzyko porodów przedwczesnych w ciąży bliźniaczej.

Badanie przeprowadzono w 22 szpitalach na terenie Europy. Kobiety w ciąży bliźniaczej były randomizowane w 11-14 tygodniu do stosowania codziennie progesteronu dopochwowo w dawce 600 mg lub do placebo. Leczenie prowadzono aż do 34 tygodnia ciąży. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentek, u których doszło do spontanicznego porodu przedwczesnego pomiędzy 24 a 34 tygodniem ciąży.

W sumie do grupy interwencyjnej zrekrutowano 582 pacjentki, a do grupy placebo 587. Do 34 tygodnia ciąży odnotowano poród przedwczesny w przypadku 10,4% ciąż w grupie leczonych progesteronem i 8,2% w grupie leczonej placebo (OR=1,35; 95% CI: 0,88-2,05). Odnotowano tendencję, że skuteczność progesteronu może zależeć od długości szyjki macicy i tak w przypadku długości 30 lub więcej milimetrów progesteron zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego (OR=1,61; 95% CI: 1,01-2,59), podczas gdy w grupie pacjentek z krótszymi szyjkami macicy mógł zmniejszać ryzyko (OR=0,56; 95% CI: 0,20-1,60). W analizie post-hoc stosowanie progesteronu zmniejszało ryzyko porodu przedwczesnego przed 32 tygodniem ciąży (HR=0,23; 95% CI: 0,08 – 0,69).

Stosowanie progesteronu dopochwowo w dawce 600 mg nie wpłynęło na ryzyko porodu przedwczesnego w ciąży bliźniaczej. Analiza post hoc sugeruje, że korzyści mogą dotyczyć pacjentek z szyjkami macicy o długości poniżej 30 mm i być może progesteron może zmniejszać ryzyko porodu przedwczesnego przed 32 tygodniem ciąży.CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe