Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Program kompleksowego wsparcie kobiet z depresją poporodową

Autor: Monika Stelmach |Data: 27.02.2020
 
 
Coraz więcej kobiet choruje na depresję poporodową. Mimo to nadal jest niska świadomość społeczna problemu oraz brak odpowiednich form wsparcia. W centralnej Polsce rusza program, który zakłada kampanię informacyjną skierowaną do kobiet w ciąży i po porodzie, badania przesiewowe, konsultacje psychologiczne oraz wsparcie merytoryczne personelu medycznego.
Depresja poporodowa (DP) jest schorzeniem dotyczacym 10–20 proc. kobiet po porodzie, a jednocześnie rzadko wykrywanym. Szacuje się, że aż około 50 proc. kobiet cierpiących na tę chorobę nie zgłasza się do lekarza lub nie jest pytana o występowanie objawów zaburzeń nastroju. Ma na to wpływ przede wszystkim niska świadomość społeczna problemu oraz brak odpowiednich form wsparcia dla młodych matek. Nieleczona DP może doprowadzić do zaburzeń w relacjach kobiety z dzieckiem, partnerem i rodziną, a także mieć niekorzystny, odległy wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Dla wczesnego i skutecznego wykrywania depresji poporodowej ważna jest ocena stanu psychicznego kobiety w ciągu trzech pierwszych miesięcy po urodzeniu dziecka. Szczególnie wnikliwej obserwacji powinny być poddane kobiety z grup zwiększonego ryzyka DP.

Do najważniejszych czynników ryzyka DP zalicza się:
- wcześniejszą historię chorowania na depresję (lub chorobę afektywną dwubiegunową), w tym depresję poporodową lub depresję w trakcie ciąży,
- bardzo nasilony i przedłużający się smutek poporodowy (baby blues) lub poporodową hipomanię,
- występowanie poporodowych zaburzeń nastroju w rodzinie,
- występowanie zaburzeń lękowych przed zajściem w ciążę,
- stresujące wydarzenia życiowe w trakcie ciąży i w okresie poporodowym,
- brak partnera,
- konflikty małżeńskie, brak satysfakcji ze związku, małe wsparcie ze strony partnera i rodziny generacyjnej, złe relacje z matką, problemy zawodowe,
- niechcianą czy nieplanowaną ciążę,
- poważne problemy zdrowotne dziecka, tuż po urodzeniu,
- wcześniejsze poronienia lub urodzenia martwych dzieci,
- ciężki, długotrwały poród,
- złe wspomnienia pacjentki z sali porodowej związane z zachowaniem personelu, poczuciem uprzedmiotowienia, barku komunikacji i kontroli.

Kompleksowe podejście przede wszystkim
Aby zwiększyć dostęp do leczenia oraz świadomość społeczną dotyczącą DP Centrum Medyczne „Żelazna” w partnerstwie z Fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę” realizują trzyletni projekt pod nazwą „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej w makroregionie centralnym”, który zakłada zarówno kampanię informacyjną skierowaną do kobiet w ciąży i po porodzie, badania przesiewowe, konsultacje psychologiczne, jak i wsparcie merytoryczne personelu medycznego.

W pierwszym etapie organizatorzy kampanii nawiązują współpracę z placówkami POZ z województwa mazowieckiego oraz łódzkiego i przeprowadzają szkolenia dla personelu medycznego (pielęgniarek, położnych i ewentualnie lekarzy), podczas których uczestnicy są przygotowywani do rozpoznawania wczesnych objawów depresji poporodowej i uzyskują wiedzę na temat postępowania w takich przypadkach.

Następnie, przy okazji wizyt patronażowych, położne będą informować pacjentki o możliwości skorzystania z portalu informacyjno-edukacyjnego, a także wypełniać wspólnie z kobietą „Edynburską Skalę Depresji Poporodowej" i zachęcać do kontaktu z psychologiem lub lekarzem w przypadku wystąpienia takiej konieczności. Dla kobiet potrzebujących takiej formy pomocy zorganizowane zostaną bezpłatne konsultacje z psychologiem. Każda z zainteresowanych kobiet będzie mogła skorzystać z trzech darmowych konsultacji w ramach programu.

- Równocześnie do tych działań uruchomiony zostanie portal edukacyjny, obejmujący tematykę depresji poporodowej, przygotowany w sposób przystępny dla odbiorców, zawierający rzetelne informacje, przygotowane przez ekspertów. Zainteresowane osoby, kobiety oraz ich rodziny, będą mogły również uzyskać odpowiedź na swoje wątpliwości i podzielić się doświadczeniami na forum zamieszczonym na portalu. Zapraszamy wszystkie POZ z województwa mazowieckiego i łódzkiego do współpracy w projekcie. Dla położnych, biorących udział w projekcie, zapewniamy szkolenie oraz dodatek miesięczny za prowadzenie badań przesiewowych - mówi Dorota Sys, koordynatorka projektu „Program w zakresie edukacji i profilaktyki depresji poporodowej w makroregionie centralnym”.

Program finansowany jest z środków Funduszy Europejskich.

Szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numer telefonu 22 25 59 918.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.