Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prosty sposób na zapobieganie krwotokowi poporodowemu
Źródło: AK/https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijgo.12687
Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.01.2019
 
 
Krwotok poporodowy występuje w około 3% porodów i w około 80% przypadków jego główną przyczyną jest atonia macicy. Kilka lat temu pojawiło się doniesienie z Kairu sugerujące skuteczność prostego manewru położniczego w zapobieganiu krwotokowi poporodowemu. Niedawno na łamach International Journal of Gynecology & Obstetrics ukazały się wyniki badania randomizowanego, potwierdzające wcześniejsze przesłanki. Czy nowy manewr ma szansę stać się postępowaniem rutynowym?
W 2014 roku opublikowano wyniki badań dotyczące zastosowaniu tzw. manewru Amra w zapobieganiu krwotokowi poporodowemu. Polega on na chwyceniu zaciskami przedniej i tylnej ściany szyjki macicy, a następnie wyciągnięciu jej aż do poziomu wejścia do pochwy i przytrzymaniu w takiej pozycji przez 90 sekund. Manewr ten wynikano u 400 pacjentek, z czego tylko u 8 wystąpiła utrata krwi większa niż 500ml i wszystkie te przypadki spowodowane były atonią macicy.

By dostarczyć mocnych dowodów na korzyści płynące z takiego postępowania przeprowadzono badanie randomizowane: u 426 pacjentek wykonano manewr Amra, kolejne 426 kobiet stanowiło grupę kontrolną. Okazało się, że krwotok poporodowy występował znacząco rzadziej u pań z grupy badawczej niż z grupy kontrolnej (1,4% versus 4,5%, p=0,015). Warto zaznaczyć, że dzięki prostemu postępowaniu udało się zmniejszyć liczbę przypadków atonii macicy z 11 do zaledwie 2 przypadków. Uzyskane z badania dane wskazują także, że manewr Amra redukuje okołoporodową utratę krwi (mediana szacowanej utraty 148ml w grupie badawczej i 323ml w grupie kontrolnej, p<0,001).

3,1-procentowa redukcja częstości występowania krwotoku poporodowego wydaje się niewielka, jednak oznacza ona, że u wielu pacjentek udałoby się zapobiec zwłaszcza atonii macicy - stanu, który niejednokrotnie bywa dramatyczny. Czy egipscy badacze przekonają medyczny świat do swojego odkrycia?
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe