Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rośnie Liczba pacjentek z niediagnozowaną depresją poporodową w Stanach Zjednoczonych

Autor: Karolina Zientarska |Data: 26.05.2020
 
 
Według Amerykańskiego CDC tylko jedna na pięć pacjentek przed i jedna na osiem pacjentek po porodzie pytana jest przez pracowników służby zdrowia o częstotliwość występowania stanów depresyjnych.
„Wykryta i nieleczona depresja okołoporodowa może mieć negatywne konsekwencje zdrowotne dla matek i ich dzieci” - mówi dr Jean Y. Ko, z Wydziału Zdrowia Rozrodczego, National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion, CDC.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat objawów depresji poporodowej (PDS) zebrane w 2018 r. przez system monitorowania ryzyka ciąży (PRAMS). Uczestniczki sklasyfikowano na podstawie miejsca zamieszkania oraz cech matki i niemowlęcia, w tym:
• wieku,
• rasy / pochodzenia etnicznego
• poziomu wykształcenia.


Częstość występowania PDS wśród kobiet z 31 lokalizacji PRAMS wynosiła 13,2%. Stany z niższymi częstościami występowania PDS to: Illinois (9,7%), Massachusetts (10,3%) i Wisconsin (10,5%); stany z wyższym występowaniem PDS to Missisipi (23,5%), Zachodnia Wirginię (19,4%) i Michigan (16,4%).

Niektóre grupy pacjentek są bardziej narażone na wystąpienie depresji poporodowej. Częstość występowania była większa o 20% wśród kobiet w wieku 19 lat lub młodszych, pochodzenia etnicznego Indian Amerykańskich lub Indian na Alasce.

Objawy depresyjne występowały częściej u kobiet, które otrzymywały pomoc i rządowe benefity, paliły papierosy w ostatnim trymestrze ciąży, karmiły piersią przez mniej niż 8 tygodni lub doświadczały przemocy w związkach.

Wśród badań przesiewowych w kierunku depresji poporodowej zanotowano wzrost z 76,2% w 2016 r. do 79,3% w 2018 r. ( P <0,05).
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe