Specjalizacje, Kategorie, Działy
WIZK

Rozpoczął działalność Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet

Udostępnij:
– To miejsce jest absolutnie niezwykłe dlatego, że będziemy się zajmować potrzebami kobiety w sposób kompleksowy. Takiej placówki w Warszawie jeszcze nie było – powiedział podczas inauguracji działalności Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
Mieszczący się przy ul. Inflanckiej Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet powstał na bazie potencjału połączonych szpitali, tj. Szpitala Inflancka (specjalistycznego szpitala położniczo-ginekologicznego) oraz Szpitala Bielańskiego (największego, wielospecjalistycznego szpitala miejskiego).

Placówka będzie zapewniała opiekę medyczną z zakresu ginekologii i położnictwa, w tym m.in. ginekologii onkologicznej i geriatrycznej, patologii ciąży, diagnostyki i terapii płodu, neonatologii, leczenia niepłodności, endokrynologii. Zadba również o wsparcie psychologiczne i psychiatryczne pacjentek.

W piątek instytut rozpoczął działalność. "Miejsce jest absolutnie niezwykłe dlatego, że będziemy się zajmować potrzebami kobiety w sposób kompleksowy od momentu podjęcia decyzji o tym, żeby posiadać dziecko, aż po moment narodzin, a później opiekę nad noworodkiem" - mówił podczas uroczystości otwarcia prezydent Rafał Trzaskowski.

Podkreślił, że w placówce mają być przeprowadzane zabiegi in vitro. –Pomagamy kobietom. 1 800 dzieci, które urodziły się z warszawskiego programu in vitro, to szczególny powód do dumy. Bardzo się z tego cieszymy – zaznaczył Rafał Trzaskowski.

Dodał, że Warszawski Instytut Zdrowia Kobiet będzie w stanie zapewnić diagnostykę wszystkim kobietom od dziewczynek aż po seniorki. – Oprócz tego będziemy mieli własne laboratorium, choćby na potrzeby właśnie in vitro, co też sprawia, że będziemy niezależni – powiedział prezydent stolicy.

Wcześniej zapowiadał, że jeszcze w tym roku rozpocznie się projekt budowy laboratorium, na co miasto przeznaczy 4 mln zł, oraz procedura uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez miejski szpital.

Wyjaśniał, że kompleksowe wsparcie w leczeniu niepłodności dla mieszkanek Warszawy zacznie się od pierwszej wizyty u lekarza i obejmować będzie: pełną diagnostykę i leczenie, wszystkie niezbędne badania do procedury in vitro, prowadzenie ciąży, szkołę rodzenia, poród, w tym cesarskie cięcie oraz, w razie potrzeby, wsparcie psychologiczne i opiekę nad noworodkiem.

Podczas piątkowej uroczystości prezydent stolicy podkreślił, że to tylko jeden z fragmentów działania miasta. – Darmowa opieka żłobkowa, te wszystkie inwestycje w przedszkola, w szkoły, to właśnie sprzyja temu, żeby wszyscy mogli się czuć bezpiecznie i żeby warszawskie rodziny mogły się rozwijać i powiększać – podkreślił Trzaskowski.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.