Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV

Udostępnij:
Tagi: HPV, szczepienia
Od 27 maja zaczynają się zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni. Szczepienia ruszają 1 czerwca.
HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

– Wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy. To, co obiecaliśmy: darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV – oświadczył premier podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim oraz minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg.

Premier zauważył, że nowotwory zbierają śmiertelne żniwo w Polsce. – Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie i zapobiegać nowotworom, już teraz wprowadzamy działanie bardzo konkretne. Wdrażamy to teraz, ponieważ dla nas zdrowie nie jest i nie może być towarem. Zdrowie jest wartością bezcenną – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w Polsce co roku ponad 2500 kobiet walczy z rakiem szyjki macicy. – I niestety ponad połowa tych kobiet przegrywa tę walkę. Mam ogromną nadzieję, że już wkrótce będzie to wyglądało zupełnie inaczej właśnie dlatego, że wdrażamy tę darmową i dobrowolną szczepionkę HPV – mówił.

Szef MZ Adam Niedzielski podkreślił, że Polska dołącza do grupy państw, które od wielu lat prowadzą kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań.

Poinformował, że od soboty od godz. 7 rano można będzie zapisać dzieci na szczepienia przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni.

– Uruchamiamy również specjalny serwis - stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300 – wskazał minister.

Zauważył, że zagrożenie zachorowania dotyka dziewczynek i chłopców. – Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek – poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny, szczepione są całe dwa roczniki dzieci.

Same szczepienia przeciw HPV rozpoczną się 1 czerwca 2023 r., są dobrowolne.

– Od 27 maja rusza kampania informacyjna, którą przygotowaliśmy specjalnie po to, by spopularyzować szczepienia, pokazać ich zalety – wskazał minister. Podał, że od soboty mają być emitowane spoty promujące szczepienia przeciw HPV.

Prof. Andrzej Nowakowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie podkreślił, że "Polska dołącza do elity, do najbardziej rozwiniętych krajów, które objęły już szczepieniami znaczną część populacji". Zwrócił uwagę, że choroby nowotworowe są plagą XXI wieku oraz, że w ciągu kilkudziesięciu lat wyprzedzą choroby układu krążenia pod względem umieralności.

"Polska wpisuje się w założenia Światowej Organizacji Zdrowia, która wezwała w 2020 roku do wprowadzenia planu eliminacji raka szyjki macicy jako problemu zdrowia publicznego" – powiedział.

Zaznaczył, że szczepienie dziewcząt w wieku 12, 13 lat (jak zaproponowano w programie szczepień przeciwko HPV w Polsce) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy o prawie 90 proc.

Podkreślił, że te szczepionki zostały dokładnie przebadane, nie powodują żadnych późnych odczynów poszczepiennych ani żadnych negatywnych skutków dla zdrowia.

Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.