Specjalizacje, Kategorie, Działy
Pixabay

Ryzyko PCOS u potomstwa kobiet z tym zespołem

Udostępnij:
Zespół policystycznych jajników (ang. policystic ovary syndrome, PCOS) dotyka nawet 17 proc. kobiet w wieku rozrodczym. Na łamach „Nature Medicine” opublikowano pracę, która wykazała związek między PCOS u matki, a częstszym występowaniem tej choroby u potomstwa.
W artykule przedstawiono dowody ze szwedzkiego badania kohortowego oraz badania klinicznego z Chile typu case-control study, w których wykazano że u córek kobiet z PCOS częściej dochodziło do rozwijania się tej choroby w porównaniu z grupą kontrolną. W badaniu na modelu zwierzęcym windukowano u myszek w późnej ciąży PCOS poprzez wstrzyknięcie dihydrotestosteronu. Potomstwo myszy miało w późniejszym etapie rozwoju cechy hormonalne i metaboliczne tego PCOS, zarówno w pierwszym, drugim jaki trzecim pokoleniu. Dokonując sekwencji kodu genetycznego mysich oocytów drugiej metafazy wykazano, że komórki prezentowały unikalną ekspresję czterech genów, która powtarzała się w kolejnych pokoleniach myszy. Różnice w ekspresji tych samych 4 genów wykryto w przypadku próbek surowicy kobiet z PCOS pochodzących z chilijskiego badania typu case-control study.

Wyniki przedstawionego badania wskazują na geny, które potencjalnie mogą być przyczyną częstszego występowania PCOS u potomstwa kobiet z tym zespołem.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

Konsultacje online: jak udzielać, regulacje prawne, dobre praktyki w sytuacji epidemiologicznej. Dowiedz się wszystkiego na bezpłatnym szkoleniu online. Zapisz się już dziś >>
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.