Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko porodu przedwczesnego u ciężarnych z ADHD

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 15.09.2020
 
 
Szacuje się, może nawet do 7% kobiet w wieku rozrodczym cierpi z powodu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Na łamach British journal of Obstetrics and Gynaecology ukazało się szwedzkie badanie kohortowe dotyczące ryzyka przedwczesnego porodu u ciężarnych z ADHD.
W badaniu wykorzystano dane ponad 377 tys. pierwiastek z ciążą pojedynczą. Za obecność ADHD uznano informacje, że kobiecie przepisano lek stosowany w leczeniu ADHD w okresie przed, podczas lub po ciąży. Model regresji logistycznej został skorygowany o wiek matki, pochodzenie matki, BMI, poziom wykształcenia, konsumpcję alkoholu lub innych substancji, jak i leki stosowane przed ciążą i obecność innych zaburzeń psychiatrycznych.
W obrębie badanej kohorty 1,7% kobiet spełniało definicję ADHD zastosowaną w badaniu. Obecność ADHD było niezależnym czynnikiem ryzyka porodu przedwczesnego w porównaniu kobiet bez tego zaburzenia (OR=1,17; 95% CI: 1,05-1,30). W przypadku porodów przedwczesnych przed 32 tygodniem ciąży wpływ ADHD wydawał się być jeszcze większy (OR=1,41; 95% CI: 1,09-1,82).
Kobiety z ADHD mają zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego. Wadą badania było niebazowanie na rozpoznaniach według kodów ICD-10, a na historii stosowanych leków.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe