Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sesja pacjentek ginekologicznych na kongresie PTGiP
Źródło: PTGiP/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 14.09.2018
 
 
W dniach 13-15 września br. w Warszawie odbywa się XXXIII Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników organizowany pod hasłem „Zdrowa kobieta naszym celem i przyszłością”. Po raz pierwszy na Kongresowi towarzyszy Sesja Pacjentek Ginekologicznych.
Popularyzacja wiedzy o zdrowiu i działaniach profilaktycznych wśród pacjentek jest nieodłącznym elementem pracy lekarza ginekologa i położnika, prowadzącym po pierwsze do pełniejszego wzajemnego zrozumienia a po drugie - do lepszej współpracy między pacjentką a lekarzem prowadzącym, co w prosty sposób przekłada się na lepsze efekty leczenia. I to właśnie w oparciu o aspekt edukacyjny organizatorzy Kongresu podjęli decyzję, by uzupełnić jego program o sesję pacjencką.

- Postaramy się w przystępny sposób przedstawić istotne kwestie związane z najczęstszymi problemami ginekologicznymi XXI wieku - mówi prof. Mirosław Wielgoś, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. - Bo świadoma i wyedukowana pacjentka nie jest żadnym zagrożeniem dla lekarza. Przeciwnie, może tylko pomóc w prawidłowym procesie leczenia. Dlatego postanowiliśmy wydać „Poradnik dla pacjentek ginekologicznych”, którego inauguracja będzie miała miejsce na naszej sesji.

Podczas Sesji Pacjentek Ginekologicznych lekarze postarają się między innymi odpowiedzieć na pytania, kiedy objawy obserwowane przez pacjentki są na tyle niepokojące, że konieczna jest pilna konsultacja specjalistyczna. Zwrócą uwagę na kontrowersje dotyczące profilaktyki zdrowotnej okresu menopauzy oraz terapii najczęstszych towarzyszących jej dolegliwości. W osobnym bloku poruszą też kwestie optymalnego przygotowania do ciąży i suplementacji diety w tym okresie.

Ważnym punktem spotkania z pacjentkami będą dwie sesje interdyscyplinarne: onkologiczna i uroginekologiczna z udziałem ekspertów różnych specjalizacji . Część onkologiczna będzie dotyczyć przede wszystkim nowotworów narządu płciowego, a część uroginekologiczna - obniżenia narządu rodnego i nietrzymania moczu. W obydwu sesjach wystąpi prof. Włodzimierz Baranowski, specjalizujący się zarówno w leczeniu onkologicznym, jak i uroginekologicznym.

- Nietrzymanie moczu to bardzo poważny problem, z którym zmaga się coraz więcej pacjentek - mówi prof. Włodzimierz Baranowski z Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka w Warszawie - Szacuje się, że w Polsce może on dotyczyć nawet 3 milionów osób, w tym zdecydowanie więcej kobiet. Jednak prawdziwe liczby mogą być dużo wyższe, bo intymny charakter schorzenia utrudnia zebranie rzetelnych danych. Najważniejsze są zatem dwa aspekty - by po pierwsze przełamać wśród pacjentek barierę wstydu i zachęcić do podjęcia leczenia, a po drugie - by terapia zawsze była prowadzona zgodnie z przyjętymi standardami postępowania.

- Jestem przekonany, że zarówno sesja jak i przygotowana pod patronatem PTGiP publikacja będą dla wszystkich pacjentek źródłem wiarygodnej i przydatnej wiedzy oraz rozwieją wiele wątpliwości związanych z nierzadko kontrowersyjnymi tematami dotyczącymi opieki zdrowotnej nad kobietą - podkreśla prof. Wielgoś.

Poza Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników sesji patronują także Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, Stowarzyszenie Osób z NTM „UroConti”, Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” oraz Fundacja Rak'n'Roll Wygraj Życie!
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe