Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Skuteczność testów na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy

Autor: Karolina Zientarska |Data: 26.02.2021
 
 
Rak szyjki macicy prowadzi do wysokiej śmiertelności w krajach o niskich i średnich dochodach. W 2009 roku Chiny rozpoczęły inicjatywę mającą na celu powstrzymanie zachorowań na raka szyjki macicy, a krajowy program został rozszerzony o coroczne badania przesiewowe.
Udowodniono, że testy w kierunku wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (hrHPV) są skuteczne w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badania przeprowadzone poza Chinami wykazały zwiększoną skuteczność badań przesiewowych opartych na HPV w porównaniu z cytologią. Badania przekrojowe w Chinach wykazały, że testy hrHPV są czułe w wykrywaniu śródnabłonkowej neoplazji szyjki macicy drugiego stopnia (CIN2 +).

Światowa Organizacja Zdrowia zaproponowała pośredni cel w kierunku wyeliminowania raka szyjki macicy, a mianowicie badanie przesiewowe 70% kobiet w wieku od 35 do 45 lat za pomocą testu o wysokiej czułości (o działaniu podobnym do testu HPV), które miałyby zostać przeprowadzone do 2030 r. Ten cel zdaje się być niezwykle ambitny ze względu na dużą populacje Chin. Pozostaje pytanie, czy wprowadzenie testów hrHPV do programu krajowego mogłoby zapewnić lepsze wykrywanie przypadków CIN o wysokim stopniu złośliwości w rutynowych warunkach.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe