Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stan zapalny w obrębie OUN przyczyną depresji poporodowej?
Źródło: AK/www.ajog.org/article/S0002-9378(18)32225-7/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 21.01.2019
 
 
Tagi: depresja, poród
za rozwój depresji poporodowej najprawdopodobniej odpowiedzialny jest bliżej nieokreślony "stan zapalny", toczący się z obrębie ośrodkowego układu nerwowego.
Depresja poporodowa jest częstą chorobą, dotyka nawet ponad 10% świeżo upieczonych matek. Zgodnie z wytycznymi (DSM-5) American Psychiatric Association jest ona rozpoznawana, gdy w czasie trwania ciąży lub do 4 tygodni po porodzie dojdzie do spełnienia kryteriów epizodu depresji; niektórzy taki przedział czasowy uważają za zbyt wąski i kryteria ICD-10 podają, że takie rozpoznanie można postawić do 6 tygodni po porodzie. W świetle obecnej wiedzy etiologia schorzenia nie jest w pełni wyjaśniona - nowe światło rzucili naukowcy z Northwestern University w Chicago. Wyniki ich pracy ukazały się na łamach American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Przeprowadzono prospektywne badanie obserwacyjne, do którego włączono w sumie 76 kobiet z pojedynczą ciążą zakończoną planowym cięciem cesarskim; wszystkie z nich, po dokładnym badaniu psychiatrycznym, spełniły kryteria rozpoznania depresji poporodowej. W trakcie cięcia cesarskiego pobrano próbki krwi oraz płynu mózgowo-rdzeniowego w celu zbadania stężeń cytokin prozapalnych.

Okazało się, że nie ma statystycznie istotnego wzrostu stężenia cytokin w surowicy w przebiegu depresji poporodowej. Natomiast w płynie mózgowo-rdzeniowym znacznie podwyższone okazały się stężenia interleukiny 1β (aOR 232,7), interleukiny 23 (aOR 22,1) oraz interleukiny 33 (aOR 1,7); analizy wykazały, że nie ma silnej korelacji z ich stężeniami w surowicy.

Badanie sugeruje, że za rozwój depresji poporodowej najprawdopodobniej odpowiedzialny jest bliżej nieokreślony "stan zapalny", toczący się z obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Miejmy nadzieję, że kolejne publikacje doprowadzą do odkrycia mechanizmu i opracowania bezpiecznych i skutecznych leków.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe