Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie

Stołeczna porodówka na światowym poziomie

Źródło: UMSW
Autor: Monika Stelmach |Data: 25.11.2019
 
 
Miejski Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie otwiera Centrum Porodów Naturalnych. To drugi tego typu oddział w stolicy, oparty na modelu funkcjonującym w krajach o najwyższych standardach opieki okołoporodowej, takich jak Niemcy czy Holandia.
CPN to trzy dwupokojowe apartamenty, gdzie pacjentki mogą rodzić w warunkach zbliżonych do domowych. W kameralnych apartamentach mają do dyspozycji pomieszczenie do porodu wyposażone w basen porodowy oraz pokój dla mamy i dziecka wraz z aneksem kuchennym i zapleczem higieniczno-sanitarnym.

W skład zespołu centrum wchodzą doświadczone położne oraz lekarze bloku porodowego. Jak zapewnia dyrekcja szpitala, nie tylko komfort pacjentki, ale też bezpieczeństwo ma fundamentalne znaczenie.

W CPN stosowane są wyłącznie naturalne metody stymulacji czynności skurczowej, m.in.:
- immersja wodna w basenie porodowym lub pod prysznicem może obejmować wczesną fazę skurczów lub cały czas porodu, aż do narodzin dziecka. Zanurzenie w ciepłej wodzie skraca czas porodu i czyni go mniej bolesnym. Metoda jest bezpieczna zarówno dla mamy, jak i dziecka. Podczas porodu woda wymieniana jest na bieżąco z dbałością o stałą temperaturę 36–37 stopni Celsjusza,
- TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów, sprawdzona klinicznie, nieinwazyjna i skuteczna, ograniczająca dolegliwości bólowe podczas porodu,
- masaż, który podczas porodu rozluźnia ciało i zwykle obejmuje okolicę lędźwiowo-krzyżową, co zmniejsza ból,
- hipnoza w porodzie to skuteczna i naturalna metoda łagodzenia bólu. Pomaga wyciszyć się i nawiązać lepszy kontakt z rodzącym się dzieckiem.

W apartamencie porodowym pacjentka przebywa do dwóch godzin po porodzie, do czasu zakończenia pierwszego kontaktu z dzieckiem, tzw. kangurowania. Poród w Centrum Porodów Naturalnych jest bezpłatny.

Blok Porodowy Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny dysponuje 8 nowoczesnymi i komfortowymi salami porodowymi, z których każda jest w pełni dostosowana do potrzeb pacjentek i wyposażona w odpowiedni sprzęt ułatwiający zarówno poród naturalny, jak i podanie znieczulenia podczas porodu. Centrum Porodów Naturalnych, z 3 apartamentami i salą porodów naturalnych, jest uzupełnieniem oferty bloku porodowego. W najbliższym czasie Centrum Porodów Naturalnych stanie się także ośrodkiem edukacyjnym dla położnych z zakresu kursów specjalistycznych, kwalifikacyjnych oraz dokształcających.

To drugi tego typu oddział w Warszawie. Pierwszy Przyszpitalny Dom Narodzin powstał w 2012 roku w Szpitalu Specjalistycznym Św. Zofii.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.