Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stosowanie SSRI w czasie ciąży może być związane z wystąpieniem krwotoku poporodowego

Źródło:
Autor: Karolina Zientarska |Data: 18.05.2020
 
 
Coraz więcej badań potwierdza zwiększone ryzyko krwawienia u pacjentów stosujących selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitor, SSRI). W przypadku krwawienia poporodowego wyniki są jednak sprzeczne i często oparte na niewielkich grupach
Niedawno opublikowano pracę analizującą związek pomiędzy wystąpieniem krwotoku poporodowego, a stosowaniem SSRI.
W badaniu wykorzystano dane ponad 310 tys. szwedzkich kobiet z ciążą pojedynczą w co najmniej 22 tygodniu ciąży. Rekordy podzielono na trzy grupy: 1) kobiety, które stosowały SSRI w czasie ciąży, 2) kobiety z wcześniej występującą lub obecną chorobą psychiatryczną, ale które nie stosowały SSRI oraz 3) zdrowe kobiety bez historii chorób psychiatrycznych lub stosowania SSRI. Za krwotok poporodowy uznano utratę krwi o ponad 1000 ml podczas pierwszych dwóch godzin po porodzie.
Krwotok poporodowy odnotowano u 7% zdrowych kobiet, 7,6% z wcześniejszą lub obecną chorobą psychiatryczną oraz u 9,1% kobiet leczonych SSRI. W modelu jednoczynnikowym, ciężarne, które stosowały SSRI miały zwiększoną szansę wystąpienia krwotoku poporodowego w porównaniu z kobietami zdrowymi (OR=1,34; 95% CI: 1,24–1,44). Kobiety z historią choroby psychiatrycznej, które nie stosowały SSRI miały również zwiększoną szansę wystąpienia krwotoku w porównaniu ze zdrowymi ciężarnymi, jednakże tylko o 9% (OR=1,09; 95% CI: 1,04–1,14). Po adjustacji modeli o dodatkowe zmienne tak jak :wiek ciężarnej, BMI, liczba dzieci historia cięcia cesarskiego, palenie papierosów, zawód oraz pochodzenie itp. zaobserwowane związki nadal były istotne statystycznie.
Zarówno kobiety leczone SSRI jak i kobiety z historią choroby psychiatrycznej, które nie były leczone SSRI, miały zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego w porównaniu ze zdrowymi ciężarnymi. Oznacza to, że należy zachować szczególną czujność w przypadku kobiet z historia leczenia psychiatrycznego rodzących drogą naturalną.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe