Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stosowanie benzodiazepin przed ciążą, a ryzyko ciąży ektopowej

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 31.07.2020
 
 
Na łamach Human Reproduction ukazała się praca w której autorzy próbowali odpowiedzieć na pytanie czy stosowanie benzodiazepin przed ciążą wpływa na ryzyko ciąży ektopowej.
W analizie wykorzystano dane pochodzące z prywatnych ubezpieczalni dotyczące lat 2008-2015. W sumie zebrano rekordy dotyczące 1,7 milionów ciąż. Za ekspozycję na benzodiazepiny przed ciążą uznano wykupienie recepty na benzodiazepiny w okresie 90 dni przed szacowanym dniem zapłodnienia i leczenie benzodiazepinami trwające co najmniej 10 dni.
W sumie 1,06% kobiet przed ciążą stosowało benzodiazepiny. Stosowanie benzodiazepin przed ciążą wiązało się z występowaniem 80 dodatkowych ciąż ektopowy ich na 10 000 ciąż (w grupie nie stosującej benzodiazepin zapadalność wynosiła 177 ciąż ektopowych na 10 000 ciąż), co wiązało się ze względnym ryzykiem równym 1,47 (95% CI: 1,32-1,63). Nie odnotowano dużych różnic w ryzyku względnym ciąży ektopowej jeśli kobieta otrzymywała benzodiazepiny ze względu na zaburzenia lękowe lub ze względu na bezsenność.
Stosowanie benzodiazepin może umiarkowanie zwiększać ryzyko ciąży ektopowej. Wadą opisywanego badania było bazowanie na zrealizowanych receptach, a nie na rzeczywistej konsumpcji benzodiazepin oraz retrospektywny charakter badania.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności)
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe