Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Stosowanie inhibitorów COX-2 u kobiet w ciąży

Źródło: Reuters/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 15.02.2018
 
 
Kobiety w ciąży mogą przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), selektywne inhibitory cyklooksygenazy (COX)-2 lub preparaty biologiczne w celu złagodzenia objawów chorób zapalnych. Ekspozycja na NLPZ, inhibitory COX-2 we wczesnej ciąży nie wiąże się z ryzykiem wcześniactwa.
Wcześniejsze badania dotyczące bezpieczeństwa NLPZ podczas ciąży skupiały się głównie na ryzyku poronienia, wad wrodzonych i nadciśnieniu płucnym u noworodka, nie odnosiły się do możliwego związku między ich stosowaniem a ryzykiem przedwczesnego poródu.

Naukowcy z Kanady oszacowali ryzyko wcześniactwa związanego z ekspozycją na nieselektywne NLPZ, selektywne inhibitory COX-2 i preparaty biologiczne w czasie ostatniego trymestru ciąży. Badaniem objęto kobiety, które urodziły chociaż jedno dziecko w okresie od 1 stycznia 1997 r. do 31 grudnia 2009 r. Ekspozycję na leki w czasie trzeciego trymestru ciąży zdefiniowano jako wystawienie co najmniej jednej recepty na nieselektywne NLPZ, selektywne inhibitory COX-2 lub preparaty biologiczne. Wcześniactwo zdefiniowano jako <37 tygodni ciąży. Analiza objęła 156 531 ciąż. W trzecim trymestrze w przypadku 391 ciąż stosowano nieselektywne NLPZ, 55 inhibitory COX-2 i 12 preparaty biologiczne. Stosowanie inhibitora COX-2 w późnej ciąży wiązało się z 2,46-krotnym zwiększeniem ryzyka wcześniactwa. Stwierdzono, że jedynie ekspozycja na celekoksyb w późnej ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe