Specjalizacje, Kategorie, Działy

Stres we wczesnej ciąży prowadzi do niepłodności u potomstwa

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: DM/https://academic.oup.com/humrep/advance-article/doi/10.1093/humrep/dez070/5499161
Szacuje się, że 8-12% par w wieku reprodukcyjnym cierpi z powodu niepłodności, a w około 40-50% przypadków przyczyną jest niepłodność u mężczyzny.
Dane literaturowe wskazują, że 2% wszystkich mężczyzn wykazuje suboptymalne parametry nasienia; są to głównie niskie stężenie plemników, ich słaba ruchliwość lub nieprawidłowa morfologia. Informacje o parametrach nasienia są niepokojące - liczne prace pojawiające się już od lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wskazują, że średnia liczba plemników obniżała się o około 1-2% rocznie. Jakie czynniki są odpowiedzialne za tak dramatyczne zjawisko? Interesujący trop pojawił się na łamach Human Reproduction.

Zespół naukowców z University of Copenhagen oraz University of Western Australia przeprowadził prospektywne badanie, w którym oceniono wpływ sytuacji stresowych w czasie ciąży (ocena w 18. i 34. tygodniu) na jakość nasienia u potomstwa (oceny dokonano po 20 latach od porodu).

Z 643 badanych mężczyzn aż 407 (63%) było narażonych na co najmniej jedną sytuację stresową we wczesnej ciąży; powyżej 34. tygodnia ciąży odnotowano mniej takich zdarzeń, jednak nadal stosunkowo dużo (53%). Narażenie na silny stres u matki we wczesnym okresie ciąży skutkowało spadkiem całkowitej liczby plemników, spadkiem liczby plemników wykazujących ruch postępowy i niższe stężenia testosteronu o poranku (czyli w czasie, gdy libido jest wysokie). Podobnych zależności nie wykazano dla ekspozycji na silny stres po 34. tygodniu ciąży.

Badanie pokazuje, jak istotna jest odpowiednia opieka i właściwe traktowanie kobiet w ciąży, zwłaszcza w jej początkowym etapie. W przeciwnym wypadku coraz więcej mężczyzn (i tym samym par) może doświadczyć niepłodności i związanych z nią licznych trudności.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.