Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Suplementacja kwasu foliowego kluczowa zwłaszcza po poronieniu
Autor: Alicja Kostecka |Data: 22.07.2019
 
 
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną suplementacja kwasu foliowego w okresie okołokoncepcyjnym i w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u potomstwa. Pacjentkom bez dodatkowych czynników ryzyka rekomenduje się przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4mg co najmniej 2-3 miesiące przed zajściem w ciążę, jednak należy pamiętać o tym, że aż 85% jest nieplanowanych.
Na łamach Human Reproduction wykazano, że poronienie w wywiadzie w połączeniu z brakiem suplementacji kwasu foliowego znacznie podnosi ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u potomstwa. Dokonano analizy przypadków 104 urodzeń z wadą cewy nerwowej i 100 zdrowych i wykazano, że brak okołokoncepcyjnej suplementacji kwasu foliowego aż prawie dziewiętnastokrotnie (!) zwiększa ryzyko urodzenia dziecka z wadą (aOR 18,68) i tak silną zależność uzyskano po wyłączeniu z analiz potencjalnych czynników zakłócających. Dalszych analiz wymaga natomiast badanie wpływu gorączki w I trymestrze ciąży, bowiem wykazano aż o prawie 22-krotnie większe ryzyko wymienionych wad, jednak zależność ta okazała się nieistotna statystycznie.

Autorzy zaznaczają, że potencjalne ograniczenie badania wynika z trudności w dokładnym oszacowaniu odstępu między poronieniem a początkiem kolejnej ciąży, ale w większości wynosił co najmniej rok. Podkreślają także, że poronienie w wywiadzie mogło być pierwszą manifestacją wad cewy nerwowej, a nie być ich przyczyną w kolejnej ciąży.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe