Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Światowe trendy w poznańskiej ginekologii

Źródło: Alicja Kostecka
Autor: Alicja Kostecka |Data: 07.06.2018
 
 
W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym w Poznaniu odbyły się warsztaty z zakresu Minimalnej Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej, które prowadzili najwybitniejsi europejscy operatorzy w zakresie Minimally Invasive Pelvic Surgery: prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii , dr Henri Clave z Francji oraz dr Friedrich Pauli z Niemiec wraz z polskimi ginekologami.
Polscy lekarze mieli niecodzienną możliwość uczestniczenia na żywo i online z wykorzystaniem transmisji multimedialnej w 3D operacji przy zastosowaniu tytanizowanych siatek polipropylenowych w leczeniu obniżenia narządów płciowych u kobiet. Zabiegi operacyjne przeprowadza się w kompleksowej terapii zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej, do których należą m.in.: obniżenie przedniej i tylnej ściany pochwy, wypadanie narządów płciowych oraz nietrzymania moczu i inne. Mało inwazyjne operacje miednicy mniejszej u kobiet stają się już ogólnoświatowym trendem pozwalającym pacjentkom szybciej wrócić do aktywności zawodowej oraz generują mniejsze koszty dla systemy opieki zdrowotnej.

W Szpitalu Ginekologiczno-Położniczym przy ul. Polnej odbyły się dziś dwie operacje: jedna dotyczyła histerektomii, czyli wycięcia macicy drogą laparoskopową, a druga drogą pochwową, czyli przez naturalny otwór ciała, bez potrzeby nacinania powłok brzusznych.

Prof. Jean Bernard Dubuisson ze Szwajcarii jest twórcą nowej strategii operacji narządu rodnego metodą laparoskopową. Dotychczas tego rodzaju operacje wykonywane były od strony pochwy, a efekt nie zawsze był zadowalający, ponadto operacje te obciążone były większym ryzykiem powikłań. Ponieważ coraz więcej kobiet boryka się z problemem zaburzeń statyki narządów rodnych, Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej jest najbardziej pożądana.

Dr Henri Clave z Francji jest z kolei mistrzem operacji drogą pochwową, które są innym światowym trendem tego typu operacji i pozwalają uniknąć dodatkowych ingerencji chirurgicznych powłok brzusznych. Dr Friedrich Pauli dokonał w poznańskim szpitalu operacji wszczepienia siatek przez pochwę, które mają zapobiec wypadaniu narządów rodnych u kobiet.

- Schorzenia dotyczące zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej to bardzo wstydliwy problem dla wielu kobiet, łączący się nie tylko z dolegliwościami bólowymi , ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi z nietrzymaniem moczu - mówi prof. Maciej Wilczak, kierownik Katedry i Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka UM w Poznaniu. - Dlatego jutro uroczyście wraz z Dyrekcja Szpitala przy ul. Polnej w Poznaniu powołamy Międzynarodowe Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej we współpracy z ekspertami z Francji , Niemiec i Szwajcarii.

Warsztaty były dostępne dla wszystkich uczestników konferencji „Ginekologia i położnictwo, nowe trendy”, która odbyła się 8 czerwca w Poznaniu, gdzie można było zapoznać się szczegółowo na temat technik operacyjnych znanych nie tylko w Europie, ale i na świecie.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe