SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Terapia raka piersi nie powoduje uszkodzenie serca
Źródło: Eurekalert/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 09.04.2018
 
 
Z największego, jak do tej pory badania na temat efektów ubocznych terapii raka piersi, naukowcy z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) w Heidelbergu wykazali, że ryzyko zgonu z powodu chorób serca u pacjentów z rakiem piersi po radioterapii lub chemioterapii nie jest wyższe niż wśród ogółu populacji.
Rak piersi jest drugim co do częstości występowania rakiem na świecie i najczęstszym rakiem u kobiet. Każdego roku w Niemczech diagnozuje się około 70 000 kobiet z rakiem piersi. Jednak poprawione metody przesiewowe i bardziej skuteczne metody leczenia znacznie zmniejszyły ryzyko zapadnięcia na tę chorobę. Jednak w wielu badaniach klinicznych sugerowano, że zarówno chemioterapia, jak i radioterapia wiążą się z ryzykiem wystąpienia choroby serca w wyniku leczenia.

Naukowcy ocenili dane pochodzące od prawie 350 000 pacjentów z amerykańskich rejestrów nowotworów. Analizowali przypadki kobiet, u których w latach 2000-2011 zdiagnozowano raka piersi, a następnie poddano je radioterapii lub chemioterapii. Porównując dane pacjentów z danymi dotyczącymi średniej populacji kobiet w Stanach Zjednoczonych, naukowcy uzyskali wyraźny wynik: radioterapia i chemioterapia nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe