Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Test na 100-procentową wykrywalność raka szyjki macicy
Źródło: AK/www.qmul.ac.uk/media/news/2018/smd/new-cervical-cancer-test-has-100-per-cent-detection-rate.html
Autor: Alicja Kostecka |Data: 20.12.2018
 
 
Nowy test na raka szyjki macicy wykrywa skutecznie nowotwory wynika z randomizowanych badań klinicznych prowadzonych na próbie przesiewowej 15 744 kobiet. Nowy test przewyższa zarówno obecną cytologię, jak i test wirusa brodawczaka ludzkiego HPV i jest mniej kosztowny dowodzą badacze Queen Mary University of London.
Badanie, opublikowane w International Journal of Cancer, porównało nowy "oparty na epigenetyce" test raka szyjki macicy z testami cytologicznymi i testami HPV oraz określiło rozwój raka szyjki macicy w perspektywie pięciu lat wśród kobiet w wieku 25-65 lat w Kanadzie.

W przeciwieństwie do sprawdzania wzorców w samym kodzie genetycznym DNA, które są wskaźnikiem wirusa HPV, nowy test analizuje naturalnie występujące chemiczne markery, które pojawiają się w DNA, stanowiąc jego "profil epigenetyczny".

Z tego wniosek, że w przeciwieństwie do tego, co mówią badacze i klinicyści, mamy coraz więcej dowodów na to, że w rzeczywistości epigenetyka, a nie mutacje DNA, napędza całą gamę wczesnych nowotworów, w tym szyjki macicy, odbytu, jamy ustno-gardłowej, jelita grubego i prostaty.

Badania przesiewowe mające na celu zapobieganie rakowi szyjki macicy wykonuje się zazwyczaj na podstawie rozmazu Pap. Niestety, w ten sposób można wykryć jedynie około 50% przypadków raka szyjki macicy. Znacznie dokładniejsza metoda badania szyjki macicy obejmuje testowanie obecności DNA wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii żyje około 10 milionów kobiet zakażonych HPV. Jednak test HPV pozwala stwierdzić, czy kobiety są zarażone HPV wywołującym raka, ale nie ich rzeczywiste ryzyko zachorowania na raka, które jest dość niskie. Powoduje to niepotrzebne obawy u większości zakażonych HPV kobiet, które otrzymują pozytywny wynik, ale ostatecznie wirus nie rozwinie u nich choroby.

Nowy test jest znacznie lepszy niż badanie cytologiczne lub test HPV. Wykryto wszystkie osiem inwazyjnych nowotworów szyjki macicy, które rozwinęły się w grupie 15 744 kobietach. Dla porównania, wymaz Pap wykrył jedynie 25 procent nowotworów, a test HPV 50 procent.

W badaniu tym przyjrzano się bliżej podgrupie 257 kobiet pozytywnych pod względem HPV. W nowym teście wykryto 93% zmian przedrakowych u tych kobiet, w porównaniu z 86 procentami wykrytymi za pomocą kombinacji wymazy Pap i testu HPV, a 61 procent wykryto przy użyciu samego wymazu Pap.

Nowy test może zrewolucjonizować badania przesiewowe zrażonych wirusem HPV kobiet i mężczyzn. Autorzy twierdzą, że zastosowanie tego testu w klinice ograniczyłoby liczbę wizyt u lekarza i wizyt kontrolnych, ponieważ choroba wysokiego ryzyka byłaby wykrywana od samego początku. Utrzymują również, że gdyby nowe narzędzie zostało w pełni wdrożone, byłoby tańsze niż rozmaz Pap.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe