Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Testowanie na HIV

Źródło: Mat. prasowe/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 06.06.2019
 
 
Tagi: HIV
W sobotę 8 czerwca podczas warszawskiej Parady Równości oraz 6 lipca w Poznaniu podczas Marszu Równości mężczyźni mający seks z mężczyznami (MSM) będą mogli przebadać się w kierunku zakażenia HIV i innych chorób przenoszonych drogą płciową w specjalnie oznakowanym vanie. Tego dnia udostępniona też będzie nowość w Polsce: możliwość rejestracji swojego numeru w systemie SMS-owym automatycznie przypominającym o wykonaniu testu na HIV co 3, 6 lub 12 miesięcy.
Akcja prowadzona jest w ramach kampanii Społecznego Komitetu ds. AIDS „Społeczność MSM się testuje” finansowanej z grantu przekazanego przez Gilead Sciences w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Oficjalne statystyki NIZP-PZH dotyczące epidemiologii HIV w Polsce są bardzo niepokojące. W ubiegłym roku zanotowano 1275 nowych zakażeń. W większości przypadków nie zarejestrowano drogi transmisji wirusa, ale z doświadczeń organizacji prowadzących Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wynika jasno, że wśród osób seropozytywnych jest wielu MSM.

Dlatego właśnie 8 czerwca w Warszawie w Miasteczku Równości w Parku Świętokrzyskim oraz 6 lipca w Poznaniu w starym korycie Warty obok klubu Kontener Art certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS doradcy SK AIDS będą edukować na temat HIV oraz zachęcać do zrobienia szybkiego testu – na miejscu, na podstawie próbki krwi z palca.

- Chcemy na obu imprezach zachęcać do testowania. Ale to nie wszystko. Chcemy też przypominać, że warto, by osoby aktywne seksualnie badały się w kierunku HIV regularnie. Żeby o tym nie zapomnieć, wystarczy zarejestrować swój numer telefonu poprzez wysłanie SMSa o treści TEST.3, TEST.6 lub TEST.12. Automatyczny serwis przyśle „przypominajkę”, również w formie SMSa, co 3, 6 lub 12 miesięcy. System zacznie działać od początku lipca, ale już wcześniej będziemy o nim informować w ulotkach i na plakatach. W początkowej fazie jego działania mamy nadzieję na co najmniej pół tysiąca subskrypcji – powiedział Michał Pawlęga, koordynator projektu w Społecznym Komitecie ds. AIDS.

Liczba osób HIV+ nieustannie rośnie. W Polsce dziennie o zakażeniu dowiadują się średnio 3-4 osoby. Wielu innych żyje w nieświadomości, nie poddaje się terapii, może zakazić partnerów i ryzykuje AIDS.

- HIV może dotknąć każdego więc z edukacją należy docierać zarówno do młodych, jak i do rosnącej ostatnio grupy osób starszych, którym zdarzają się ryzykowne kontakty, a także do mniejszości seksualnych. Nowoczesne, bezpieczne w długim terminie leki sprawiły, że z tym wirusem można normalnie żyć. Trzeba jedynie wiedzieć o swoim statusie i leczyć się niezależnie od tego, w jaki sposób doszło do zakażenia – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe