Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

U kogo powtórzyć OGTT w III trymestrze ciąży?

Źródło: www.ejog.org/article/S0301-2115(19)30436-1/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 30.09.2019
 
 
Wszystkie kobiety w ciąży między 24. a 28. tygodniem powinny zostać poddane testowi doustnego obciążenia glukozą (OGTT), który służy jako badanie przesiewowe w kierunku (głównie) cukrzycy ciążowej. Czy w przypadku wyniku ujemnego u kobiet z grupy wysokiego ryzyka można zaniechać dalszych kroków? Odpowiedź pojawiła się na łamach European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology.
Holenderscy naukowcy przeprowadzili retrospektywne badanie kohortowe dotyczące kobiet z ujemnym wynikiem OGTT między 24. a 28. tygodniem ciąży w dwóch dużych ośrodkach; spośród 3147 kobiet zagrożonych GDM 183 przeszło drugie OGTT w trzecim trymestrze ciąży. U 43 kobiet (23,5%) rozpoznano cukrzycę ciążową na podstawie drugiego OGTT, a głównym czynnikiem ryzyka dodatniego wyniku powtórnego testu była cukrzyca ciążowa w wywiadzie (OR 2,60). Zarówno wartości glikemii na czczo, jak i 2 godziny po obciążeniu były znacznie wyższe u kobiet z nieprawidłowymi wynikami OGTT w późniejszym okresie ciąży. Odcięcia wartości glikemii wynoszące 4,8 mmol/l (na czczo) i 6,5 mmol/l (po 2 godzinach) miały dodatnie wartości prognostyczne odpowiednio 0,32 i 0,47 dla dodatniego OGTT w trzecim trymestrze oraz ujemne wartości prognostyczne wynoszące 0,83 i 0,90. Nadmierny wzrost płodu jako objaw kliniczny GDM był najczęstszym wskazaniem do powtórzenia OGTT, co skutkowało rozpoznaniem u 22,7% kobiet badanych dodatkowo z tego wskazania.

Według autorów powtórzenie OGTT po początkowym negatywnym badaniu przesiewowym szczególnie u kobiet z dodatkowymi czynnikami ryzyka (takimi jak GDM w wywiadzie lub wyższe wartości glikemii w OGTT) powinno zostać rozważone - pozwoli na wychwycenie większej liczby chorych i uniknięcie powikłań schorzenia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.