Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

UCK w Katowicach pobiera krew pępowinową na cele społeczne

Źródło: PAP/ Anna Gumułka
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 09.11.2021
 
 
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM w Katowicach pobiera krew pępowinową, która zostanie zdeponowana w publicznym banku komórek macierzystych. Akcja odbywa się w ramach obchodów Światowego Dnia Krwi Pępowinowej. Celem jest zwiększenie liczby przeszczepień komórek macierzystych.
Dni Krwi Pępowinowej to organizowana przez Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM) akcja społeczna, która odbywa się w polskich szpitalach już po raz szósty. Potrwa do 11 listopada. Jej celem jest zwiększenie publicznych zasobów krwi pępowinowej w Polsce, co umożliwi wzrost liczby przeszczepień komórek macierzystych.

Jak przypominają specjaliści Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień.

Od 2011 r. w Polsce pozyskano w ten sposób ponad 4 tys. jednostek krwi pępowinowej na cele publiczne, która następnie została przekazana do dyspozycji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do spraw Transplantacji POLTRANSPLANT. Mogą z niej skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.

Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje POLTRANSPLANT, a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym. Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej dziecka.

W trakcie Dni Krwi Pępowinowej w szpitalu obecna jest konsultantka PBKM, która udziela przyszłym mamom szczegółowych informacji dotyczących krwi pępowinowej i odpowiada na wszystkie pytania.

Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Na świecie wykonano już ponad 40 tys. transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych.

Punktem kulminacyjnym kampanii będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.