Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

USA, Holandia i Norwegia kwestionują zasadność mammografii przesiewowej

Autor: Karolina Zientarska |Data: 03.08.2020
 
 
Mammografia przesiewowa nadal stanowi standard badań w kierunku raka piersi w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Norwegii. Mimo tego, kraje te zakwestionowały jej skuteczność.
W czerwcowym wydaniu JAMA Network Open australijscy badacze ocenili wpływ badań przesiewowych i terapii adiuwantowej na śmiertelność z powodu raka piersi (wykorzystując dane od 1986 do 2013 roku)

Badacze opisali przypadki około 75 000 kobiet z agresywnym rakiem piersi w wieku 50-69 lat, które były poddawane dwuletnim badaniom przesiewowym. Odnotowano, że w tym okresie stosowanie uzupełniającego tamoksyfenu i chemioterapii znacznie wzrosło, a śmiertelność z powodu raka piersi znacznie spadła.

Jednak w tym samym okresie zapadalność na zaawansowanego raka piersi podwoiła się.

Wyniki te są zbieżne z wynikami uzyskanymi w Stanach Zjednoczonych i Europie, w których paradoksalnie stwierdzono, że częstość występowania agresywnego raka piersi nie zmieniła się lub wzrosła po wprowadzeniu mammografii przesiewowej .

Australijscy badacze twierdzą, że zwiększona zachorowalność na raka oznacza, że mammografia przesiewowa nie przyczynia się do zmniejszenia śmiertelności z powodu raka piersi, a cały spadek można przypisać częstszemu stosowaniu terapii uzupełniającej. W podsumowaniu stwierdzili także, że skoro mammografia przesiewowa nie zmniejsza śmiertelności z powodu raka piersi, należy przerwać badania przesiewowe sponsorowane przez państwo.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe