Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ukraina. Przez wojnę rodzi się więcej wcześniaków

Udostępnij:
Przez stres i problemy z usługami medycznymi spowodowanymi wojną w Ukrainie w ostatnim czasie rodzi się więcej wcześniaków – pisze 29 marca ukraińska redakcja BBC.
W drugim miesiącu wojny lekarze odnotowują znaczny wzrost liczby przedwczesnych porodów w części kraju – podaje BBC. W szpitalach położniczych Charkowa i Lwowa powiedziano redakcji BBC, że w ostatnich tygodniach liczba urodzonych wcześniaków podwoiła się albo potroiła.

– Obecnie w jednej z charkowskich klinik połowa wszystkich porodów jest przedwczesna. Infekcje, brak pomocy medycznej, nieodpowiednie żywienie: wojna powoduje ryzyko przedwczesnych porodów. Już wcześniej mieliśmy wysoki poziom urodzeń wcześniaków, bo przyjmowaliśmy wielu pacjentów z Doniecka i Ługańska, gdzie sytuacja od dawna jest napięta – mówi Irina Kondratowa, lekarka z tej placówki.

Jak dodaje, pracownicy szpitala podjęli decyzję o tym, że będą zostawać na oddziale intensywnej terapii wraz z najmniejszymi pacjentami nawet pomimo alarmów przeciwlotniczych.

W szpitalu we Lwowie zabarykadowano niektóre okna i budowany jest specjalny bunkier, w którym można ukryć dzieci w inkubatorach.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.