Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Michał Łepecki/Agencja Wyborcza.pl

Ukraiński baby boom w polskich szpitalach

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 10.05.2022
 
 
Od początku wojny w Ukrainie urodziło się w naszych szpitalach dwa razy więcej dzieci z tego kraju niż w tym samym czasie w 2021 roku.
– Od 24 lutego do kwietnia przyszło na świat 2510 dzieci z ukraińskim obywatelstwem. W 2021 r. ta liczba wynosiła 1090. W tym samym czasie w tym roku urodziło się ok. 68 tys. dzieci z obywatelstwem polskim, a rok wcześniej ok. 80,1 tys. – poinformowała „Dziennik Gazeta Prawna”, podając dane przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji.

– Demografowie podkreślają, że niewątpliwą przyczyną wzrostu narodzin ukraińskich dzieci jest wojna – kobiety w ciąży należały do pierwszej grupy uciekających przed zagrożeniami. Nie tylko po to, by móc urodzić w normalnych warunkach, lecz także by mieć zagwarantowaną opiekę nad dzieckiem w pierwszych miesiącach. Taki trend pojawił się już kilka lat temu – przekazał „DGP”.

– W 2015 r. Ukrainki urodziły w Polsce 704 dzieci. Rok później było ich już dwa razy więcej, w 2020 r. – osiem razy więcej, bo 5,6 tys. – poinformował prof. Piotr Szukalski, demograf z Łodzi.

Przeczytaj także: „Ukraińcy – największe wyzwanie dla polskiego zdrowia publicznego w historii”.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.