Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

W Poznaniu 437 dzieci przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro

Udostępnij:
378 maluchów urodziło się dzięki procedurom dofinansowanym w latach 2017–2020, zaś 59 noworodków przyszło na świat dzięki II edycji programu – poinformował poznański magistrat.
– Program dofinansowania in vitro dał szczęście wielu poznańskim rodzinom. Dla setek par to jedyna okazja, by cieszyć się z rodzicielstwa. W stolicy Wielkopolski już od sześciu lat wspieramy osoby dotknięte niepłodnością, ale tysiące osób z innych miejscowości w całej Polsce nie ma takiej szansy – podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Magistrat przypomniał, że z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria, w tym m.in. powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim oraz rozliczać podatki w stolicy Wielkopolski. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20–43 lata.

– Uczestnicy programu mogą liczyć na trzykrotne dofinansowanie w wys. 5 tys. zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub trzykrotnego dofinansowania w wysokości 2 tys. zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna: nie urodziło się w jej wyniku dziecko – wskazano.

Obecnie trwa druga edycja programu, która rozpoczęła się w 2021 r. i potrwa do końca 2024 roku. Program realizowany jest przez trzy placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Są to: Medi Partner sp. z o.o – InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w jednej z wybranych przychodni.

Miasto Poznań zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na realizację każdej z obu edycji programu, czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.