Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

W Strasburgu zajmą się wyrokiem polskiego TK

Źródło: TVN24
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 12.07.2021
 
 
Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował polski rząd, że do tej pory przyjął i rozpatrzy merytorycznie dwanaście skarg w związku z ubiegłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym legalności aborcji.
ETPC przekazał w komunikacie, że zajmie się sprawą wyroku – rozpatrzy skargi, których wnioskodawcami jest dwunastu polskich obywateli urodzonych w latach 1980–1993. Autorzy skarg zarzucają, że w następstwie wyroku niektóre szpitale odmówiły wykonania aborcji w przypadkach nieprawidłowości płodu. Podnoszą również, że wprowadzone ograniczenia nie były „określone prawem” – Trybunał Konstytucyjny orzekał w nieprawidłowym składzie, bo trzech sędziów zostało wybranych z naruszeniem konstytucji.

Wyrok z 2020 r.
Przypomnijmy – 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Po decyzji TK w Polsce organizowano protesty – demonstracje odbywały się zarówno w największych polskich miastach, jak i w mniejszych miejscowościach.

Przeczytaj także: „Perinatologii grozi załamanie”.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe