Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

W Szpitalu im. Falkiewicza we Wrocławiu powstają sale do porodów naturalnych

Źródło: Roman Skiba/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 21.04.2022
 
 
Do połowy tego roku osiem dobrze wyposażonych sal ma być do dyspozycji rodzących kobiet w Szpitalu Specjalistycznym im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu. W ten sposób lekarze chcą zachęcać przyszłe mamy, by decydowały się na naturalny poród.
Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Szpitalu Specjalistycznym im. Antoniego Falkiewicza we Wrocławiu jest największy na Dolnym Śląsku. Liczy 120 łóżek. W tej placówce odbywa się też najwięcej porodów w regionie, w ostatnim okresie regularnie ponad 200 miesięcznie.

Zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa, ginekolog-położnik dr Jarosław Pająk podkreślił, że celem jest budowanie bardziej przyjaznej, mniej medycznej atmosfery wokół porodu, co ma zachęcać kobiety do naturalnego rodzenia.

– Kobietom przygotowującym się do porodu zależy, by odbywał się on w bardziej intymnych warunkach. A nie w zgiełku i towarzystwie wielu medyków. Wiele kobiet decyduje się na cięcie cesarskie tylko po to, by skrócić czas pobytu na sali porodowej – powiedział lekarz.

Dodał, że placówka nie proponuje nic nowego, ale sięga po wzorce sprawdzone już w innych krajach, np. anglosaskich, gdzie sala do porodów naturalnych przypomina warunki domowe, rodząca ma kontakt tylko z położną, a lekarz asystuje, gdy zachodzi taka konieczność. Możliwy jest też wspólny poród rodzinny.

Zajmująca się projektem Agnieszka Chrobak poinformowała, że w szpitalu od grudnia 2021 roku działają już trzy sale do porodów naturalnych, a w przygotowaniu są kolejne. Do połowy roku powinno zacząć działać osiem takich miejsc, w których kobieta będzie mogła rodzić wspólnie z partnerem lub położną. Szpital już teraz na potrzeby trzech sal zatrudnia na dyżurze pięć położnych, co daje gwarancję dobrej opieki i poczucia bezpieczeństwa.

– Chcemy w szpitalu stworzyć modelowe centrum zdrowia prokreacyjnego, gdzie jakość opieki okołoporodowej jest pierwszym filarem. Drugim filarem będzie zwiększenie liczby zabiegów, tych operacyjnych, ale też i tych drobnych. Kolejny to poprawa jakości opieki nad kobietą ciężarną. Od stycznia wprowadziliśmy tzw. KOC, czyli koordynowaną opiekę nad ciężarną. Ciężarną prowadzi położna we współpracy z lekarzem. Taki model sprawdza się w tych krajach, gdzie opieka jest najlepsza – stwierdziła Agnieszka Chrobak.

Dodała, że w szpitalu ma też powstać ośrodek leczenia niepłodności.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.