Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

W czerwcu zaczną się darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV – zapewnił minister zdrowia

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: PAP
Od 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat – przekazał 27 lutego minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia przekazał 27 lutego, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat.

– Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce, po zakupie szczepionek – dodał Adam Niedzielski.

HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

Przeciwko HPV można się szczepić od lat. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentna, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.