Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Walacyklowir w prewencji infekcji wertykalnej CMV

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 22.09.2020
 
 
Cytomegalowirus (CMV) jest częstym czynnikiem infekcji wertykalnych wywołującym poważne wady wrodzone
Do tej pory nieznane były skuteczne metody prewencji transmisji wirusa z ciężarnej na płód. Na łamach Lancet ukazały się wyniki badania klinicznego w którym zastosowano walacyklowir w prewencji infekcji wertykalnej CMV.
Do badania zakwalifikowano dorosłe ciężarne z serologicznym potwierdzeniem pierwotnej infekcji CMV do której doszło w okresie zapłodnienia lub w czasie pierwszego trymestru ciąży. Pacjentki były randomizowane do doustnego walacyklowiru (w sumie 8 g dziennie) lub placebo do czasu amniocentezy w 21-22 tygodniu ciąży. Pierwszorzędowym punktem końcowym był odsetek pacjentek u których doszło do transmisji wertykalnej cytomegalowirusa. CMV
W sumie badanie ukończyło 45 pacjentek z grupy interwencyjnej (wszystkie miały ciążę pojedynczą) i 45 z grupy kontrolnej (2 przypadki ciąży bliźniaczej; pozostałe ciąże pojedyncze). W grupie leczonej walacyklowirem 11% amniocentez wykazywało obecność CMV podczas gdy w grupie placebo 30% amniocentez (OR=0,29; 95% CI: 0,09-0,90). Nie zaobserwowano istotnych zdarzeń niepożądanych.
Wczesne zastosowanie walacyklowiru pozwala zmniejszyć szansę na zakażenie wertykalne płodu CMV.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), OR – Odds Ratio (pl. iloraz szans)
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe